Део ученика Техничке школе "Милева Марић Ајнштајн" блокирали су вечерас ову школу. Један део ученика ће преноћити у школи. Ово је трећа средња школа у блокади у Новом Саду.
среда, 18.12.2024, 10:30 -> 20:39
Извор: РТС
Настављене блокаде факултета и ректората
У блокади се тренутно налазе сви факултети универзитета у Београду и Новом Саду, као и сви државни факултети у Нишу и Крагујевцу – укупно око 60, а придружили су им се и поједини приватни факултети, више школе и све већи број матураната средњих школа широм Србије. Одлуку о блокади нису донела три факултета која припадају Нишком универзитету, а налазе се у Лесковцу, Врању и Крушевцу, као и поједини факултети Крагујевачког универзитата у Ужицу, Краљеву, Чачку и Врњачкој Бањи.
Блокирана Техничка школа "Милева Марић Ајнштајн" у Новом Саду
Шетња студената Факултета "Лазар Вркатић" до студентског града у Новом Саду
Студенати Факултета "Лазар Вркатић", у 11.52 кренули су у протестну шетњу од свог факултета Булеваром ослобођења, где ће се наћи са студентима који блокирају факултете у Новом Саду, а који их чекају у студентском граду, па ће заједно одати пошту за настрадале на Железничкој станици у Новом Саду.
На овај начин, како наводе, студенти приватног факултета желе да подрже своје колеге са државних факултета, њихове захтеве и борбу.
"Застани, Србијо" на раскрсницама и улицама у 11.52
У више градова у Србији студенти и грађани су на 15 минута блокирали раскрснице и улице у оквиру протеста "Застани, Србијо".
Студенти и грађани су се у Београду окупили на раскрсници Рузвелтове и Улице краљице Марије код Вуковог споменика, а блокирали су и Пожешку улицу на Бановом брду.
Саобраћај је на 15 минута био обустављен и на углу Дечанске и Македонске код Дома омладине, јавља Фонет.
Наставу су од 11.52 до 12.07 обуставили и матуранти Ужичке гимназије. Тако су се придружили професорима, који су по саопштењу колектива гимназије од понедељка, сваког дана, уз 15 минута ћутања подржали протесте студената.
Обустављена настава на Факултету педагошких наука у Јагодини
Настава на Факултету педагошких наука у Јагодини, који је део Универзитета у Крагујевцу, обустављена је.
После спроведене анкете представници студентског парламента одлучили су да од данас обуставе наставни процес и то су саопштили декану, проф. др Ненаду Вуловићу.
Све службе факултета ће радити несметано, а одвијаће се и све ваннаставне активности везане за студенте, пре свега хуманитарне акције које су планиране за овај период, јавља репортер РТС-а.
Матуранти више новосадских школа у блокади
Матуранти средње Медицинске школе "7. април" почели су јутрос са блокадом отвореног типа ове школске установе.
Захтевима су стали уз средњошколце Гимназије "Јован Јовановић Змај" и студенте који блокирају факултете.
Парламент у Гимназији "Светозар Марковић" изгласао је обуставу рада свих матураната ове школе, али напомињу да упркос обустави рада, долазак и учешће у активном деловању морално су обавезујући за све матуранте.
Део матураната Гимназије "Лаза Костић" бојкотује наставу, док ће матуранти Балетске школе и Музичке школе "Исидор Бајић", свакога дана од 11.52 до 12.07 одавати пошту страдалима на Железничкој станици.
Акцији ће се придружити и матуранти Техничке школе "Милева Марић Ајнштајн", који у исто време планирају излазак у двориште и одавање поште страдалима уз транспаренте.
Ученички парламент Електротехничке школе "Михајло Пупин" донео је одлуку да на симболичан начин стане уз средњошколце Гимназије "Јован Јовановић Змај", а уместо наставе одржаће се предавања о актуелним збивањима и радионице.
Јавна расправа о изменама просветних закона у Нишу је прекинута након што су студенти ушли у Скупштину града.
Министарка просвете Славица Ђукић Дејановић напустила је расправу када су студенти почели да праве буку у сали.
Претходно су се окупили испред зграде Скупштине града где су звиждали.
Укупно је у блокади 11 факултета у Нишу. Универзитет у Нишу има 14 факултета, а рад нису обуставили Технолошки факултет у Лесковцу, Педагошки факултет у Врању и Пољопривредни факултет у Крушевцу.
Део студената широм Србије наставља са блокадама зграда факултета и ректората на 62 факултета пет државних универзитета, најмање једном приватном факултету и четири више струковне школе.
Блокадама и обустави наставе придружују се матуранти појединих гимназија, укључујући и блокаде новосадских гимназија "Јован Јовановић Змај" и "Лаза Костић".
Свакодневно студенти у 11.52 блокирају и раскрснице на 15 минута одајући пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду 1. новембра.
Студенти Факултета драмских уметности у Београду у блокади издали су саопштење 13. децембра које подржавају и остали студентски пленуми факултета Универзитета у Београду и Универзитета уметности у Београду. У саопштењу се наводи да њихови захтеви нису испуњени, као и да и даље чекају да се приведу правди они који, како наводе, чине кривична дела, што се, сматрају, до сада није догодило.
Председник Србије Александар Вучић замолио је студенте и професоре да се врате у учионице и амфитеатре, понављајући више пута да су "захтеви студената испуњени".
Са друге стране, студенти у блокади сматрају да ниједан захтев није у потпуности испуњен, поручујући да "неће стати све до испуњења свих захтева".
У четвртак, 12. децембра, велики број студената више факултета Београдског универзитета и Универзитета уметности у Београду, активисти и грађани, протестовали су код зграде РТС-а изражавајући незадовољство извештавањем Јавног сервиса о блокадама и протестима, као и начину на који су пренесени њихови захтеви.
Сви факултети Универзитета у Београду у блокади
Пошто су 13. децембра Управа и Наставно-научно веће Техничког факултета у Бору саопштили да су једногласно подржали све захтеве студената у вези са блокадама наставе од 11. децембра, у званичним блокадама су сви факултети Универзитета у Београду.
Универзитет у Београду навео је да снажно подржава студенте у иницијалним захтевима које износе као самосвесни и академски грађани, истичући "спремност студената да реагују на догађаје од јавног и друштвеног значаја".
Део студената блокира Архитектонски факултет, Биолошки факултет, Економски факултет, Електротехнички факултет, Факултет за специјалну едукацију и рехабилитацију, Факултет спорта и физичког васпитања, Факултет безбедности, Факултет организационих наука, Факултет политичких наука, Факултет за физичку хемију.
У блокади су и Фармацеутски факултет, Филолошки факултет, Филозофски факултет, Физички факултет, Географски факултет, Грађевински факултет, Хемијски факултет, Машински факултет, Математички факултет, Медицински факултет.
Такође, блокаде је подржао и део студената Православно-богословског факултета, Пољопривредног факултета, Правног факултета, Рударско-геолошког факултета, Саобраћајног факултета, Стоматолошког факултета, Шумарског факултета, Технолошко-металуршког факултета, Учитељског факултета и Факултета ветеринарске медицине.
Блокадама се придружио и део студената приватног Факултета савремених уметности.
Од среде, 11. децембра, у блокади су и сви факултети из састава Универзитета уметности и Интердисциплинарне студије Ректората. То су Факултет ликовних уметности, Факултет музичких уметности, Факултет примењених уметности и Факултет драмских уметности.
Универзитет уметности је саопштио да бескомпромисно стоји иза студената, подсетивши да је изражавање критичког става према дешавањима у друштву загарантовано право сваког грађанина.
Блокаде и у Новом Саду, Нишу, Крагујевцу
Студенти су 12. децембра блокирали и Факултет спорта и физичког васпитања у Новом Саду, чиме је блокиран и последњи државни факултет у овом граду, као и зграда Ректората. Наставе нема на Филозофском факултету, Пољопривредном факултету, Правном факултету, Технолошком факултету, Факултету техничких наука, Природно-математичком факултету, Медицинском факултету и Академији уметности. Блокаде трају и на Економском факултету у Суботици, као и Педагошком факултету у Сомбору, који су такође део Универзитета у Новом Саду.
Новосадски средњошколци, окупљени око, како кажу, неформалне групе "Сома", протестовали су 15. децембра на Тргу слободе, захтевајући од актуелне власти одговорност за 15 погинулих у паду надстрешнице на Железничкој станици у том граду, али су се окупили, како наводе, и у знак подршке студентима "у бунту против власти".
Студенти Правног и Економског факултета у Нишу на пленумима су одлучили да ступају у блокаду. Студенти Медицинског факултета донели су исту одлуку и обуставили рад. На Универзитету у Нишу од 14 факултета, 11 их је у блокади. Поред Правног и Економског, у блокади су и Филозофски факултет, Факултет уметности, Природно-математички факултет, Електронски факултет, Факлутет заштите на раду, Факултет спорта и физичког васпитања, Машински факултет и Грађевинско-архитектноски факлутет.
На Универзитету у Крагујевцу део студената Филолошко-уметничког факултета блокира Ректорат још од петка, 6. децембра. Од 9. децембра у блокади је и Факултет инжењерских наука, а од 11. децембра и Природно-математички факултет. Блокадама су се касније придружили и Медицински, Правни и Економски факултет.
Студентске блокаде факултета почеле су 22. новмебра. Први су у блокаду ушли академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду, 22. новембра, пошто их је током акције "15 минута за 15 жртава" напала група мушкараца. Студенти тврде да неки од њих раде у државним и градским предузећима.
Коментари