Читај ми!

Секулић: Натурална реституција биће завршена за годину и по дана, ове године доминантна обештећења

За претходних 13 година откада је основана Агенција за реституцију поднето је око 80.000 захтева за повраћај одузете имовине и обештећење. У грађанској реституцији 75.000, у црквеној 8.000 и 2.500 јеврејској. Колико је имовине ове године враћено и који су били изазови, за РТС је говорио директор Агенције за реституцију, Страхиња Секулић.

Ову годину је обележио значајан пада враћања имовине у натуралном облику, наводи гост Дневника. Повраћај објеката и зграда је тренутно занемарљив, а пољоприврено земљиште је на нивоу од четири-пет хиљада хектара годишње, што је далеко мање него у претходном периоду.

„Значи да у неких годину, годину и по дана очекујемо комплетно окончање натуралне реституције. Оно што доминира, то је обештећење и ове године смо донели одлуке о обештећењу у износу од скоро 47 милиона евра“, додаје Секулић.

Све одлуке се доносе у складу са плановима, напомиње гост Дневника, али оно што у јавности није видљиво су интезивне радње на томе да поступак окончања реституције буде регулисан, како би се избегли, пре свега ризици за имовину државе.

„Наш закон јасно одређује да се не враћа имовина припадницима окупационих снага и њиховим наследницима. Међутим, дошло је до интервенције, пре свега, судова кроз процес рехабилитације и одлука управних судова који практично, присиљавају Агенцију да негира постојање те одредбе и да се враћа имовина и оних који су не само били припадници окупационих снага, него који су били очигледни ратни злочинци, али су рехабилитовани“, истиче Секулић.

Детаљна техничка документација

Направљени су детаљни планови и потребно је решавање бројних техничких питања у сарадњи са Управом за пољопривредно земљиште и Правобранилаштвом, како би се поступак, како је дефинисан законом и подзаконским актима окончао што брже, и да се избегну жалбени поступци заинтересованих грађана. У цео процес су укључени вештаци геодетске и грађевинске струке.

„Без вештачења не би било враћања пре свега пољопривредног земљишта и грађевинског. Тако да је то пре свега установљено у интересу подносилаца захтева. Вештачење се налаже онда када смо готово 90 одсто сигурни да ће бити враћање натуралне имовине, па то неће бити неки напор за странку финансијски и било код други“, објашњава директор Агенције.

Исплата обвезница

У извештају Агенције стоји да је донето 1.920 решења, а ускоро на наплату стиже и серија обвезница. Како истиче Секулић, већ четврту годину заредом држава испуњава све своје обавезе и уредно исплаћује обвезнице.

„Држава Србија, оне обавезе које преузме, она их извршава. Можда не преузима обавезе тако лако, управо због тога што она обавезе које преузме не труди се да их избегне, него да их уредно извршава.“

Финансијске обавезе које држава преузима су планиране и увек се планирају средства у довољном износу. Немогуће је да преузме нереалне обавезе, али грађани су то схватили и сада знају да оно што треба да добију, добијају на време.

Усклађивање са одлукама Уставног суда

Закон о реституцији је био предмет разматрања Уставног суда који је у појединим случајевима утврдио постојање повреде права грађана.

Директор Агенције за реституцију наводи да су дужни да поштују одлуке и Управног, и Врховног, и Уставног суда који инсистирају на проширењу права на реституцију, али да се труде да то усагласе са расположивим средствима и избегну обавезе које нису биле планиране буџетом, али и да не ускрате права подносиоцима захтева.

Враћање имовине јеврејској заједници

Агенција за реституцију је јако поносна на чињеницу да је враћена имовина јеврејским заједницама чак и кад нема живих наследника, што је готово преседан у европској пракси.

„ Закон о реституцији је подигао углед Србије као државе у свету. То је чињеница. И то у не само у политичким круговима, него управо код интелектуалаца, код научника и код оних људи који воде рачуна о цивилизацијским стандардима. Став Србије је изражен кроз овај закон. Не жели да поседује имовину која је постала имовина Србије као последица холокауста“, наглашава Страхиња Секулић, директор Агенције за реституцију на крају гостовања у Дневнику.

понедељак, 20. јануар 2025.
-1° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове