Читај ми!

Институционални оквир кључ у борби против корупције, циљ је да сви функционери имају личну одговорност

На скупу "Снага институционалног оквира у борби против корупције" истакнуто је да корупција не познаје границе и представља планетарни феномен, као и да су у борби против ње важна искуства упоредне праксе других држава. Даља борба Србије против корупције без јаког институционалног оквира деловања не може дати добре резултате - оцењује директор Агенције за спречавање корупције.

Борба против корупције, оцењују познаваоци, није само морално питање већ економски императив, од чега зависи животни стандард грађана.

Пламена Халачова, заменица амбасадора Европске уније, истиче да се успех у борби против корупције мери запленом имовине стечене криминалом и изрицањем санкција, чиме се шаље јасна порука да се криминал и корупција не исплате.

"Њено искорењивање кључно је за добро функционисање тржишта, где грађани и предузећа сарађују на узајамном поверењу, закони се једнако примењују према свима и јавна средства се користе на одговарајући начин", додаје Халачова.

Јан Брату, шеф Мисије ОЕБС-а, наглашава да је корупција злочин који урушава државу и представља велику претњу владавини права, троши јавне ресурсе, спречава да јавне услуге стигну до корисника и угрожава поверење у јавне институције.

"Циљ је да сви јавни функционери имају личну одговорност за постојање корупције", напомиње Брату.

Главни путоказ у борби против корупције је ревидирани акциони план за поглавље 23. Законски прописи прате стандарде међународних. Јачање институција и њихов одговор на корупцију, чуло се, визија је националне стратегије.

Бојана Шћепановић из Министарства правде истиче да су, како би се овај приступ остварио, предвиђене мере које су детаљно разрађене акционим планом, а пре свега се односе на јачање капацитета државних органа надлежних за репресију корупције.

"Ту пре свега мислимо на Тужилаштво за организовани криминал, посебно одељење вишег суда за организовани криминал, затим посебна одељења за сузбијање корупције виших судова", наводи Шћепановић.

"Приоритет полиције – нема и не сме да буде заштићених"

Спречавање корупције један је од приоритета полиције. Ивица Дачић, министар унутрашњих послова, наглашава да у тој борби нема и не сме да буде заштићених.

"Став руководства наше државе по том питању је врло јасан - неопходан је снажан и одлучан одговор свим појединцима који својим коруптивним понашањем ремете развој наше земље", поручује Дачић.

Дејан Дамјановић, директор Агенције за спречавање корупције, истиче да одлучна намера за даљу борбу против корупције без јаког институционалног оквира деловања не може дати добре резултате.

"Само добро координисани, уз заједничке напоре за доследну примену и очување владавине права, можемо остварити стабилан друштвени напредак", сматра Дамјановић.

У току су и измене закона, на основу препорука Грека. Као главни циљ у наредној години наводи се њихова имплементација.

петак, 10. јануар 2025.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње