Читај ми!

Људска права на испиту; Жигманов: Најугроженији су они који су најслабији и невидљиви у друштву

Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов рекао је за РТС да се најдрастичнији пример кршења људских права односи на људе који живе изван система, без личних докумената, који нису евидентирани у матичним књигама рођених.

У Србији и свету обележава се Међународни дан људских права. Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог обележиће Међународни дан људских права под слоганом "Слободни и једнаки у достојанственој Србији".

Министар Томислав Жигманов навео је, гостујући у Дневнику РТС-а, да је генерални секретар УН недавно рекао, у сусрет 10. децембру, да су људска права у свету данас нападнута.

То је аргументовао чињеницом да постоји већи број ратних сукоба, да су милиони људи "закинути" када је у питању доступност социјалне заштите, здравственог система, квалитетног образовања, затим ту је и питање глади као и доступнст пијаће воде.

"Миграције су изазвале и проблеме за државе које су примиле мигранте. Имамо атипичну ситуацију где питање људских права поново долази у фокус“, напомиње Жигманов.

Према његовим речима, двоструки аршини су нам познати из новије и старије историје, познати су различити начини поступања у истим ситуацијама у различитим деловима света.

"Када су у питању људска права у одређеним земљама, интерес међународне заједнице је далеко већи, спремни су да пружају подршку онима који су угрожењни, а у случају неалбанског становништва на КиМ, пре свега, угрожавање српског народа, показују високо нереаговање када је у питању угрожавање њихових права“, навео је Жигманов.

Ко је најугроженији

Министар Жигманов каже да су најугроженији у Србији они који су најслабији и невидљиви унутар друштва, то су маргинализоване групе.

Објашњава да када су у питању етничке заједнице, то су припадници ромске заједнице. Када је у питању доб, то су старији - старије женске особе ромске националности у руралном подручју, тако да тај друштвени слој може имати веће изазове у остваривању људских права.

Ту су и они који живе поред нас, бескућници, који имају изазове када је у питању ментално здравље, када је у питању одрастање, инклузија, подвукао је Жигманов и додао да су ту и они који су у статусу жртве.

Најдрастични пример

Министарство за људска и мањинска права је организовало 24 друштвена дијалога.

Најдрастичнији пример рушења људских права, по министру Жигманову, односи се на људе који живе изван система, без личних докумената, који нису евидентирани у матичним књигама рођених.

Додаје да је до јуче било више од 5.000 таквих случајева, али је сада тај број је смањен на неколико стотина.

петак, 10. јануар 2025.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње