Студенти настављају блокаде факултета
Студенти Машинског факултета у Београду, Факултета техничких наука у Новом Саду и Факултета инжењерских наука у Крагујевцу почели су блокаду факултета и придружили се колегама са других факултета који су претходних дана започели блокаде. Претходно су ћутањем одали почаст страдалима на Железничкој станици 1. новембра. Група студената Универзитета у Нишу одала је пошту жртвама и одржала миран скуп. Блокади су се данас придужили и студенти Пољопривредног, Шумарског, Правног и Факултета безбедности Универзитета у Београду, као и студенти приватног Факултета савремених уметности.
Студенти и део професора Факултета инжењерских наука у Крагујевцу, донели су одлуку о блокади, до испуњења студентских захтева. О даљим корацима, студенти економије, како кажу, обавестиће јавност.
Придружили су се групи студената крагујевачког Филолошко уметничког факултета, који од петка блокирају Ректорат крагујевачког Универзитета. Захтеви су им исти као и колегама са других универзитета у Србији.
Група студената Универзитета у Нишу одала је пошту жртвама трагедије у Новом Саду петнаестоминутним ћутањем испред зграде Универзитета, после чега су одржали миран скуп у великој сали и предали свој захтев, наводи се у саопштењу те институције.
Универзитет у Нишу је саопштио да изражава дубоко жаљење због трагедије у Новом Саду и сматра да је неопходно да се у складу са законом утврди одговорност за трагични догађај.
Такође, подржава захтеве студената који су усмерени на поштовање уставом загарантованих права и слобода човека, против је сваке врсте насиља и позива све студенте да наставе остваривање својих академских права и дужности у духу толеранције и међусобног уважавања, уз несметано одвијање образовног и радног процеса.
Блокаде Машинског факултета у Београду и ФТН у Новом Саду
Студенти Машинског факултета у Београду и Факултета техничких наука у Новом Саду почели су блокаду и придужили се својим колегама који су претходних дана блокирали друге факултете.
Блокада Факултета техничких наука почела је око 12.20, пошто су студенти одржали помен трагично настрадалима на Железничкој станици 15-минутном ћутњом.
Два сата касније, на факултет је дошла и полиција. Студенти су им добацивали да им ту није место, јер се тиме, како су навели, крши аутономија, а затим су декана Бориса Думнића, који се нашао код једног улаза, упитали "да ли су полицајци дошли да га бране од студената".
После сат времена, патрола је отишла, а декан се обратио окупљенима, рекавши да жели мирно разрешење ситуације.
Истакао је да је то у складу и маниру академске заједнице и студенске честитости, те да жели да преговара са студентским представницима који су на блокадама. Думнић је нагласио да су они тај предлог одбили, те да ниједан захтев Управа Факултета техничких наука, нити он, нису добили.
Такође, напоменуо је да никада у својој историји факултет није био блокиран, чак ни за време бомбардовања, када је, како је рекао, он студирао, објашњавајући да су студенти и тада могли слободно да улазе и излазе са факултета.
Думнић тврди да је неко ланцима закључао врата и упитао је студенте јесу ли они то учинили, али је добио одричан одговор.
На студентском пленуму који је увече одржан на ФТН- у, студенти су изгласали да се блокада овог факултета наставља. Међутим, студенти су такође навели да је број присутних на пленуму указао на недостатак простора за толики број студената, те су договорили да се од сутра одржавају пленуми за сваки департман посебно.
Блокаде настављају и студенати новосадског Правног факултета, што су одлучили после састанка са деканицом Татјаном Бугарски, све до испуњења студентских захтева.
Студенти, између осталог, траже објављивање комплетне документације о реконструкцији Железничке станице у Новом Саду, откривање одговорних за напад на студенте Факултета драмских уметности, одбацивање оптужби против ухапшених студената и грађана приведених током протеста, као и повећање средстава за државне факултете за 20 одсто.
Блокади су се данас придужили и студенти Пољопривредног, Шумарског, Правног и Факултета безбедности Универизетета у Београду, а у блокади су и студенти приватног Факултета савремених уметности.
У Београду су у блокади и Факултет драмских уметности, затим Филозофски факултет, Филолошки факултет, Факултет политичких наука, Хемијски факултет, Факултет за физичку хемију, Математички факултет, Биолошки факултет, Електротехнички факултет, Архитектонски факултет, Грађевински факултет, Факултет за физичку културу, Факултет организационих наука, Факултет ликовних уметности, Правни факултет, Технолошко-металуршки, Економски факултет.
У Новом Саду су блокирани Факултет Техничких наука, ПМФ, Правни факултет, Филозофски факултет, Академија уметности, а придружио се и Филозофски факултет у Нишу. Декан нишког ПМФ-а у оставци проф. др Нико Радуловић препоручио је да се, због специфичности материјала са којима раде у лабораторијама, студенти уздрже од блокаде. Међутим, студенти су на састанку затражили потпуну блокаду. Такође, био је блокиран и ректорат Крагујевачког универзитета.
Коментари