Амбуланте пуне деце, број инфицираних у порасту – како реаговати на симптоме
У последњој недељи новембра забележено je 6.980 случајева обољења сличних грипу, објавио је Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут". Пораст броја оболеле деце je између 30 до 40 посто и њихов пријем у здравственим амбулантама је највећи, истиче др Снежана Рсовац, пулмолог Дечје клинике у Тиршовој. Поред респираторних инфекција, у порасту су и стомачне. Највише случајева регистровано је у Златиборском округу, код деце млађе од четири године, али и у старијем узрасту до 14 година.
Као што је Институт за јавно здравље и објавио, у порасту је, указује Снежана Рсовац, број најмлађих са респираторним обољењима, као и гастроентеролошким проблемима, најчешће проузрокованим вирусима.
"Само је тежина клиничке слике код млађе деце тежа, драматичнија. Зато што, ако се говори о вирусним, а најчешће вирусним, са тегобама, гастроентеропатијама или дијарејама и повраћањем, мучнином, онда деца у том узрасту, испод три године брже дехидрирају и имају тежу клиничку слику у том смислу", објашњава докторка.
Који вируси изазивају прехладе
Када је реч о респираторним инфекцијама, то су, каже, корона, коксаки, неки вируси, ентеровируси, риноентеровируси. Они дају клиничку слику са температуром, са зачепљеношћу носа, затим цурењем, гушобољом.
Температура може ићи до 39 степени, што је већ алармантно за родитеља и обично се због тога и јављају.
У том случају саветује да се користе антипиретици, лекови који контролишу температуру и надокнаду течности.
"Уколико дете не може да прихвати ентерални унос, односно да пије воду или супе или било шта што јој служи за надокнаду, онда се треба јавити лекару уколико те тегобе не пролазе поготово код новорођенчади. Нажалост, ми смо имали сада код ротавирусних инфекција које су биле у замаху претходне две-три недеље и по двадесет и тридесет столица у току дана код деце што је јако исцрпљујуће и претеча дехидрираности", упозорава докторка.
Како родитељи могу да помогну
Посебно указује на учесталост и обилне столице код деце. Сада је нова карактеристика, како каже, обамрлост детета. Види се да је дете малаксало, да није заинтересовано за околину и то је већ знак да се ради о тежој форми, поготово код деце испод треће године живота.
"Ако дете не успева да надокнади течност, а ја упорно понављам – надокнада течности, где се поред тога дају и пробиотици, показали су се веома успешним за контролу симптома, онда родитељи морају довести дете ради брзе надокнаде течности. Ми то кроз наше дневне болнице или пријемне дневне амбуланте решавамо и пуштамо их кући уколико не захтевају даљу хоспитализацију", објашњава Рсовац.
Напомиње и да су забележене вирусне упале плућа, али и да је било неколико случајева изазваних бактеријама.
Додаје и да је било повећање болести уста, руку и ногу и да је то вирусна инфекција коју могу да изазову и коксаки вируси и ентеровируси.
Постоје обољења слична грипу, а у децембру и јануару се очекује пораст тегоба код деце.
"Што више сна, што више излазака напоље, игра, затим пробиотици који су се показали као добри, у контроли цинка, сируп – такође добро. Значи имамо неколико могућности да на неки начин контролишемо везивање поготово вируса за њихове рецепторе", наглашава Снежана Рсовац.
Коментари