Годишњица убиства српске породице Зец у Загребу
Навршава сем 33 године од убиства трочлане српске породице Зец у Загребу, за чија брутална убиства нико није одговарао. Председник Савеза Срба из региона Миодраг Линта позвао је на годишњицу страдања ове породице на оснивање Меморијалног центра српских жртава на подручју бивше Југославије као државне институције.
У ноћи између 7. и 8. децембра 1991. загребачки месар Михајло Зец убијен је на прагу своје куће на Трешњевици. Његову жену Марију и ћерку Александру убице су одвезле на Сљеме где су их ликвидирали, а тела затрпали смећем.
Због убиства ухапшени су Муниб Суљић, Синиша Римац, Игор Микола, Небојша Ходак, Сњежана Живановиц. Иако су признали злочин без присутва адвоката, Суд је оценио да је њихово признање прибављено на незаконит начин и они су ослобођени.
Ликвидирани Михајло Зец је био пословођа у месари Крижевчанка на почетку Петрињске улице у Загребу.
Познавали су га многи у Загребу и неке од убица је познавао од раније. Осим Михајла, у кући је те ноћи била и његова супруга Марија (36), деца Александра (12), Душан (10) и Гордана (7).
Председник Савеза Срба из региона Миодраг Линта позвао је на годишњицу страдања трочлане породице Зец, на оснивање Меморијалног центра српских жртава на подручју бивше Југославије као државне институције.
Он је истакао да је породица Зец један од симбола страдања многих Срба у хрватским градовима посебно током 1991. и 1992. године.
Срби су у низу хрватских градова масовно страдали на различите начине, укључујући велики број ликвидација, као што је била трочлана породица Зец, саопштио је Савез Срба из региона.
Трагична је чињеница да у највећем броју случајева наредбодавци и починиоци тих злочина нису процесуирани или ако су процесуирани нико није осуђен, оценио је он и додао да је у ретким случајевима хрватско правосуђе донело осуђујуће пресуде али су изречене ниске казне затвора што је увредљиво и понижавајуће за жртве и њихове породице.
"У Хрватској не постоји спремност на суочавање са масовним и планским злочинима који су почињени према Србима у великом броју хрватских градова и места изван крајишког подручја на почетку и током рата", оцењује Линта.
Срби су, како је навео, противправно хапшени у својим кућама и становима, на радним местима и улицама, одвођени су на разна места где су мучени, пребијани, изгладњивани, сексуално злостављани и убијани, присилно су избацивани из својих станова, велики број српских кућа и пословних објеката је опљачкан, демолиран и миниран у терористичким акцијама хрватске полиције и паравојних снага.
Линта је затражио да Србија оснује Меморијални центар српских жртава на подручју бивше Југославије као државну институцију, наводи се у саопштењу.
Циљеви центра би били да се прикупе подаци о масовном страдању Срба деведесетих година прошлог века, да се негује трајно сећање на страдање нашег народа и да се упознаје домаћа и међународна јавност о утврђеним чињеницама.
Коментари