петак, 06.12.2024, 18:40 -> 20:00
Извор: РТС
Насиље које трпи жена није њена приватна ствар – заштитите жртву макар анонимном пријавом
Светски је дан борбе против фемицида. Бојана Пјанић Отовић из МУП-а изјавила је за РТС да је свака пријава заправо спасавање једног живота, као и да се може поднети под условом анонимности. Директор Правосудне академије Ненад Вујовић навео је да је обавеза државе да заштити жртву, истичући значај казне и прогона насилника.
У Србији је од почетка године убијено 17 жена у породичном-партнерском насиљу. Бојана Пјанић Отовић, гостујући у Београдској хроници, рекла је да насиље у породици није приватна, већ системска ствар, као и да као друштво морамо да се боримо против тога.
"Свака пријава која је благовремено поднета МУП-у, заправо је спасавање једног живота. Донекле смо постигли циљ да жене пријаве насиље у породици, јер највећи број случајева са смртним исходом су догађаји који нису били познати полицији", истиче Пјанић Отовићева.
Према њеним речима, обавеза полиције након пријаве је да чува идентитет те особе, истичући да исказ сведока може да буде значајан доказ у кривичном поступку који се води против насилника
"Један спасен живот је много вреднији, него да ли ће вам неко замерити ако пријавите. Од подношења пријаве, полиција излази на терен, прикупља све чињенице и доказе и покретаће процедуру у сарадњи са свим надлежним институцијама", објашњава Пјанић Отовићева.
Пријава, освета и нулта толеранција
Ненад Вујовић пак каже за РТС да се повећава број комшија и сродника који пријављују насиље које неко трпи у породици али то, сматра, није довољно, истичући да је потребна превенција, али и казна и прогон насилника.
"Имамо проблем пријављивања жртава, јер се не осуђују или немају довољно поверења да ће бити заштићене, док комшије и пријатељи неће да се мешају у приватне, породичне односе. То се мења, што показује статистика – све је више пријава јер сада могу да буду и анонимне да не било осветничког момента", указује Вујовић.
Вуковић каже да закон прописују обавезу да се едукују сви – од полиције до суда, који раде на случајевима насиља над женама и у породици.
"Јако је важно профилисање појаве – препознати повреда које нису физичке, већ и психичке, као и претња. Обавеза је државе да реагује и штити жртве, јер се раније сматрало да је то породично-приватна ствар. Институције јачају, а опредеље свих у Србији је нулта толеранција према насиљу у породици", закључује Ненад Вујовић, директор Правосудне академије.
Коментари