Читај ми!

Гас смејавац – од еуфорије код младих до неуролошких проблема и горког осмеха

Налази се у слободној продаји, лако је доступан и не претерано скуп. Зоран Пејчић из МУП-а рекао је за РТС да је гас смејавац у Западној Европи стављен на листу дрога, што код нас није случај. Честа злоупотреба те опасне супстанце доводи до низа неуролошких проблема, а млади тога нису свесни, навео је Пејчић.

Гас азот-субоксид користи се у медицини код мањих хируршких и стоматолошких процедура.

Идеја да се користи на журкама, јер изазива еуфорију и смејање, није нова, али је таквих случајева у Србији све више.

Праве се чак и тематске забаве чији циљ конзумација гаса свих присутних. Последице могу бити смртоносне.

Зоран Пејчић, донедавно активан полицајац у одељењу за борбу против дроге МУП-а Србије, рекао је гостујући у Београдској хроници да се гас смејавац користи у стоматологији.

"Популаран је у Западној Европи, као и међу младима код нас. У Западној Европи то је попримило такве размере да су гас ставили на листу дрога, код нас то није случај, врло је доступан“, навео је Пејчић.

У Србији није на листи забрањених супстанци

Објашњава да гас изазива еуфорију, добро расположење, смех, пошто млади желе да буду безбрижни, али да редовна злоупотреба те супстанце доводи до низа неуролошких проблема, а они тога нису свесни.

Пејчић истиче да је реч о врло опасној супстанци.

Код нас није на листи забрањених супстанци, као што је случај у Великој Британији.

Може ли се гас смејавац забранити

Одговарајући на питање постоји ли могућност да се та супстанца забрани, Пејчић апелује на надлежне службе да размотре могућност да се гас смејавац стави на листу опојних дрога.

"За сада није таква ситуација. Можемо да апелујемо на младе, после прве конзумације може да буде проблем, штетна је по нервни систем“, рекао је Пејчић, наводећи да су у западним земљама познати случајеви предозираности, па чак и смрти.

Пријава препродаје наркотика

Пејчић каже да је свака информација корисна, чак и о најмањем дилеру. Друштво је заинтересовано да се тај вид препродаје дроге сузбије – око школе, у крају где људи живе – и грађани могу да пријаве полицијским станицама где постоји одељење за борбу против дрога.

Грађани могу да пријаве и безбедни су. Раде полицајци који знају свој посао, провериће сваку информацију, додаје Пејчић.

Наводи ситуацију да се неки ситан нарко-дилер ухаспи, одреди му се полицијско задржавање, напише се кривична пријава и он се трећи дан по хапшењу може видети у локалном парку и грађанима није јасно зашто је он ту.

Једноставно, таква је процедура, али има смисла пријављивати, указује Пејчић.

Грађанима је упутио апел да пријаве сваку информацију и недоумицу јер се то, како је рекао, дискретно проверава.

Којих опијата има највише у Србији

Осим конвенционалних дрога чије је дејство предвидиво, велика је злоупотреба неконтролисаних хемијских супстанци, то су прашкови, таблете, синтетичке дроге, наводи Пејчић.

Експанзија је таквих врста дрога, то су "рекретаивне дроге“, користе их људи преко викенда, а могу да изазову непредвидиве реакције, указао је гост РТС-а.

Ко је најугроженији

Пејчић каже да су најугроженији адолесценти јер они желе да пробају разне нове ствари, немају прави избор и посегну за алкохолом и за психоактивним супстанцама.

"Не постоје лаке дроге, већ само дроге почетнице“, закључио је Пејчић.

понедељак, 02. децембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње