Читај ми!

Јурић: Како да заштитимо децу од злостављања у виртуелном свету

Србији и друге земље суочавају се са све више случајева у којима деца постају жртве злостављања у виртуелном простору. Игор Јурић из Центра за несталу и злостављану децу објашњава да се овом растућем проблему може одупрети уз правилну едукацију и развијање свести о опасностима које вребају из виртуелног света.

Игор Јурић истиче да је опасност од злостављача из непосредног окружења деце све већа, а највећи проблем је што они данас, како каже, делују у виртуелном простору.

"Злостављачи се често представљају као вршњаци, користећи информације из живота деце како би стекли њихово поверење. Много је теже приметити опасност, јер деца све више времена проводе на интернету, где злостављачи могу лако да се маскирају", каже Јурић.

Истиче да родитељи, уколико се посвете проблему и едукују, могу лако препознати опасност.

"Један од првих знакова упозорења је када се злостављач интересује за личне податке, као што су банкарски рачуни или информације о породици детета", наводи Јурић.

Саговорник Радио-телевизије Србије сматра да, иако су технологије напредовале, проблем и даље преставља чињеница да деца често не разумеју истинску природу опасности на интернету, док родитељи не могу увек да прате све активности своје деце.

Јурић истиче да је виртуелни свет место где деца често проналазе подршку која им недостаје у стварном животу, нарочито ако се осећају усамљено или ако имају проблема у породици.

"Деца, када се једном увуку у тај круг поверења са зловољним особама, често постају њихови заробљеници. Злостављачи, уместо да се крију, понекад чак не беже од своје стварне старости, јер знају да је једини циљ да натерају дете да им верује и открије личне податке", истиче Јурић.

Едукација као кључна стратегија

Јурић сматра да је заједничка едукација најбољи начин да се деца заштите од ових опасности.

"Важно је да родитељи, наставници и стручњаци заједно раде на томе да сви разумеју какве све опасности вребају на интернету", каже Јурић.

Један од важних аспеката едукације је, како наводи, континуирани рад на себи, да би се разликовале нормалне промене у понашању детета од оних које указују на могуће злостављање.

Државне институције су, како истиче Јурић, почеле да предузимају конкретне кораке, али истовремено указује на потребу за већом координацијом.

"Наша сарадња са Министарством телекомуникација и другим релевантним институцијама је важна, али је потребна детаљна анализа тренутног стања и стратегија која ће бити специфична за безбедност деце на интернету", наглашава Јурић.

Поред тога, истиче да земље попут Велике Британије већ имају изузетне алате за заштиту деце на интернету на којима Србија може да учи.

Јурић апелује да родитељи имају кључну улогу у превенцији.

"Неопходно је да родитељи буду стално присутни, да редовно разговарају са децом и да прате њихово понашање, јер често промене у понашању могу бити први сигнал да нешто није у реду", закључује Јурић у разговору за РТС.

Цео разговор Милице Пујкиловић са Игором Јурићем можете погледати у видео запису на почетку текста...

недеља, 05. јануар 2025.
-2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње