Љубомора није љубав – како изаћи из живота у кавезу
Чак две трећине убијених жена партнери су усмртили због љубоморе. У почетку софистицирани облици манипулације, а касније потпуна контрола, у више од 80 одсто случајева претходили су фемициду, подаци су УНДП-а. Љубомора није љубав – поручено је са стручног скупа "Живот у кавезу без решетака".
Једна од три убијене жене виђала је родитеље и пријатеље само једном годишње. Ситне наговештаје да нешто није у реду, жене обично тумаче као знаке љубави не слутећи опасност.
"То иде пуно суптилније на почетку, и са знаковима љубоморе и са знаковима контроле. Ја увек женама кажем – она ради, а он је дочекује и након посла, и онда све колегинице кажу – како ти имаш красног мушкарца, а заправо врло често то ради не зато што 'ја тебе волим па ми је жао што си уморна, него да контролишем где ћеш након посла'“, рекла је проф. др Анита Лаури Корајлија са Катедре за здравствену и клиничку психологију Универзитета у Загребу.
А када маске падну, већ живе заједно, имају кредит за стан, родила су се деца... А она су често средство манипулације у рукама насилника.
"Он их користи као шпијуне да преносе шта мајка ради док су они на послу. Жене причају о томе да деца када тата зове и кад неко други зове подигну слушалицу да би слушали мајчин разговор, да би тати пренели ко је звао, с ким је мама причала“, рекла је Тања Игњатовић из Аутономног женског центра.
Таквим насилницима наруку иду они који се труде да створе амбијент на темељу лажних породичних вредности. На најновији тренд на друштвеним мрежама у коме се пропагира да је жена лепа и без много обавеза, али обесправљена, указује повереница.
"Она кува, певајући кува јер ће он бити срећан и задовољан када се врати, њено је само то, јер пре подне може да ужива и да иде по козметичким салонима јер она треба да буде лепа за њега“, наводи Бранкица Јанковић, повереница за заштиту равноправности.
У таквом свету насиље постаје добро чувана породична тајна. Због страха, конторле, манипулације, неповерења у институције, само три одсто убијених жена је пријављивало насилника.
"Ако је неко свестан да ће да добије можда условну осуду или кратке казне, ако је свестан да га то неће и материјално коштати, наравно да онда неће презати од тога да испољи и оне најмрачније особине", истиче Ненад Вујић, директор Правосудне академије.
Излаз из живота у кавезу свакако је могућ, ако се о насиљу не ћути и оно благовремено пријави.
Коментари