Неурохирург Иван Милић о решењу за листе чекања: Док се програм не заврши, сале се не затварају
Иван Милић, неурохирург Клиничког центра Србије, каже за РТС да на његовом одељењу нема листе чекања, јер хируршка клиника ради оперативни третман и пре подне и поподне и увече, без обзира на број сала које има.
Готово 69.000 грађана Србије чека на неку медицинску процедуру или операцију. Најдуже се чека на уградњу кука и колена, и операцију катаракте.
Смањење листа чекања је једно од приоритета Министарства здравља. Зашто се на неке операције чека годинама, а неке клинике уопште немају листе чекања?
Неурохирург Клиничког центра Србије Иван Милић рекао је у Београдској хроници да на његовом одељењу нема листе чекања, јер хируршка клиника има то наследство да без обзира на то колико сала има, ради оперативни третман и пре, подне и поподне и увече.
"Принцип је такав да док се програм не заврши, сале се не затварају, бар две, тако да нема листе чекања, можда за неке мање интервенције, недељу, две и то је максимално", наводи Милић и напомиње да је тако и сада, када је у току реконструкција.
Највећи број клиника у два, пола, три затвара операционе сале и ту се завршава њихов оперативни програм, наводи Милић, али напомиње да је то ствар организације сваке клинике засебно.
Што се тиче приватне праксе, Милић примећује да она јесте направила неку експанзију у последње време, али да није доминантни кривац за стварање листи чекања.
"Није приватна пракса крива за листе чекања. То је повећани прилив и евентуално можда недовољно добра организација самих установа у смислу да могу да повећају количину програма", сматра Милић.
Коментари