Зимско рачунање времена почиње ноћас – померамо казаљке уназад
Казаљке ћемо са три часа ујутро померити на два, па ћемо спавати сат времена дуже. Тако, у ноћи између суботе и недеље почиње зимско рачунање времена или како га зовемо наше "старо" време. Летње рачунање времена у некадашњој СФР Југославији уведено је 27. марта 1983. године.
Летње рачунање времена завршава се ноћас, померањем часовника у три часа за један сат уназад. Померање часовника одређено је Законом о рачунању времена.
На зимско рачунање времена прелази се сваког последњег викенда у октобру у ноћи између суботе и недеље, док се на летње рачунање времена прелази последње недеље у марту, када се време помера један сат унапред.
Померање казаљки на сату даје додатни сат сна и припрему за предстојеће зимске дане, али, како су показале студије, може да изазове и неке здравствене проблеме.
Казаљке померамо од 1983. године
Већина земаља у Европи и готово цела Северна Америка померају казаљке на сату два пута годишње, а ту праксу први пут је увела Немачка 1916. године у јеку Првог светског рата да би се штедео угаљ коришћен за осветљавање. Њен пример следиле су и Велика Британија, Русија и САД, а сезонску промену сата увело је више од 140 држава.
Основна идеја била је да се боље искористи дневна светлост што је још 1784. године заговарао амерички политичар и научник Бенџамин Френклин који је објавио есеј у коме је предлагао да људи раније устају и тако уштеде на свећама.
Број земаља које су мењале сат значајно се смањио између два рата, а летње рачунање времена поново је уведено након нафтне кризе седамдесетих година прошлог века, са циљем да се уштеди енергија.
Летње рачунање времена у некадашњој СФР Југославији уведено је 27. марта 1983. године.
Европска унија најавила је пре неколико година да ће укинути летње и зимско рачунање времена и усвојити јединствено, али се то још није догодило.
Коментари