Суд у Стразбуру изрекао Србији две мере о тражиоцима азила за месец дана – како препознати најугроженије

Европски суд за људска права наложио је граничној полицији Србије, да се уздржи од протеривања курдских држављана, мајке са двоје деце, са аеродрома "Никола Тесла" у Турску. Оцењује да би породица у Турској могла да буде изложена политичком и етничком прогону. То је друга привремена мера Србији за нешто више од месец дана, а осма од 2013. године.

Тек пошто је на папиру написала реч азил, околности за мајку с двоје деце на београдском аеродрому се мењају. Одлуку чекају у једном од центара за прихват тражилаца азила. Невладине организације подсећају да нису ни први ни једини којима од одлуке полиције на аеродрому све зависи.

Никола Ковачевић из Центра за истраживање и развој друштва ИДЕАС рекао је да је био и случај иранског политичког активисте којег је свако могао да пронађе на Гуглу и да је уписао његово име видео би да је политички затовреник. Додао је да не зову за све случајеве, већ за оне који са собом имају доказе.

Када је реч о курдској породици на који се односи одлука Европског суда за људска права од полиције нисмо успели да добијемо став о овом и сличним случајевима. Када је реч о Фронтексу, чији су службеници такође присутни на београдском аеродрому, одговорили су нам да у Србији нису укључени у операције враћања као и да нису у позицији да коментаришу.

Оне који су заиста угрожени није лако препознати ни на границама Европске уније. Немачка на пример бележи 2.500 хиљаде недозвољених улазака, 1.500 особа које су враћене с границе и 340 ухапшених.

Критичари нових мера то не виде као добар резултат јер је од марта у ту земљу улазило између седам и осам хиљада људи.

Дописник РТС-а из Немачке Ненад Радичевић истиче да је притисак десничара на владу Олафа Шолца да заоштри политику је довео до тих контрола, али и да се депортује 28 људи иако немају дипломатске односе с Талибанима у Кабулу јер им није одобрен азил пошто су чинили кривична дела.

Додао је да су притисци довели и до тога да се расправља о депортацији сиријских избеглица које поједине земље, попут Данске, сматрају безбедном зоном.

Слетање у Београд за неке је почетак филмске приче. Никола Ковачевић навео је пример мушкарца из Ирана који сада има уточиште у Великој Британији, а да је 2016. стигао на београдски аеродром где је био као Том Хенкс у филму "Терминал", као и да се борио да га не врате у Иран 30 дана.

Земље Европске уније у 2023. години примиле су више од 1,1 милион захтева за међународну заштиту. Према подацима Агенције Европске уније за азил, то је и највећи скок након избегличке кризе 2015. и 2016. године.

петак, 27. децембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње