Читај ми!

Кораци ка безбедном коришћењу нуклеарне енергије – ИАЕА спремна да помогне Србији

На списку тема о којима су председници Макрон и Вучић разговарали у априлу у Паризу била је и могућност градње нуклеарне електране у Србији. Влада је истог месеца усвојила Меморандум о сарадњи са Француском електорпривредом на процени потенцијала за развој нуклеарног цивилног програма. А крајем јула Меморандум о примени нуклеарне енергије потписало је 5 министарстава и 20 научно истраживачких институција. Помоћ Србији нуди и Међународна агенција за атомску енергију.

Србија треба да донесе одлуку о томе коју ће енергију користити за производњу електричне енергије, а ако се определи за нуклеарну, Међународна агенција за атомску енергију (ИАЕА) је спремна да пружи сву подршку и помоћ у развоју инфраструктуре и у безбедном коришћењу нуклеарне енергије.

"Сарадња ће се наставити кроз програм техничке сарадње да би се обезбедила подршка вашој земљи, када је реч о питањима заштите животне средине, производњи електричне енергије и другим применама нуклеарних технологија, нарочито када је реч о екологији, медицини“, поручио је Ђинг Џанг, шеф Одељења за Европу у Међународној агенцији за атомску енергију.

Џанг напомиње да ће државни органи одлучити о томе коју ће енергију користити за производњу струје, а такође и коју ће врсту реактора користити, ако се Србија определи за нуклеарну енергију.

Предуслов за то је укидање мораторијума на на нуклеарну енергију који је наша држава донела 1989. после хаварије у Чернобиљу. Да ће се о томе одлучивати, најавио је председник државе.

Прилагођавање стандардима ЕУ

Директор Директората за радијациону и нуклеарну сигурност и безбедност Србије Слађан Велинов каже да је међу најбољим примерима да се Србија полако али сигурно прилагођава стандардима ЕУ у области развоја програма нуклеарне енергије, недавно усвајање Меморандума о разумевању, у области развоја и примене нуклеарне енергије у Републици Србији.

Међу потписницима Мемрандума су и надлежна министарства Републике Србије, Директорат за радијациону и нуклеарну сигурност и безбедност, Институт Винча, јавно предузеће Нуклеарни објекти Србије, као и релевантни факултети и организације које се баве том облашћу.

"Поменути документ јасно је апострофирао две ствари значај синергијског рада свих државних органа и институција наше земље на даљем развоју и примени нуклеарне енергије у Републици Србији, као важан аспект међународне сарадње по том питању“, истиче Велинов.

На састанку у Палати Србија учествовало је 50 представника државних, научних и стручних институција укључених у развој нуклеарног енергетског програма.

О законодавном оквиру говориће се у октобру на Правном факултету на Међународном курсу о нуклеарном праву.

четвртак, 21. новембар 2024.
° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње