Министарство: У Србији нема законског оквира ни инфраструктуре за складиштење нуклеарног отпада

Министарство рударства и енергетике саопштило је да у Србији не постоји законски оквир, нити постоји одговарајућа инфраструктура који би омогућили складиштење нуклеарног отпада из ЕУ у Србији.

Како се наглашава, чланом 4. Закона о радијационој и нуклеарној сигурности и безбедности забрањен је увоз радиоактивног отпада и истрошеног нуклеарног горива иностраног порекла на територију Србије.

"Србија је кандидат за чланство у Европској унији и у складу са процесом европских интеграција сви закони и подзаконска акта су усклађени или ће бити усклађени у транзиционом периоду са директивама ЕУ", наводи се у саопштењу.

Подсећа се да Србија транспонује ЕУ директиве у области енергетике и животне средине и додатно наша земља је потписница Софијске декларације, уговора о Енергетској заједници где је једна од уговорних страна и ЕУ, као и Париског споразума, којим смо се обавезали да ускладимо своје политике са европским циљевима.

"Све компаније које послују у Србији су у обавези да поштују законску регулативу Србије, која је подсећамо у процесу преговора о чланству у ЕУ. Крајем марта 2024. Европски парламент и Европски савет усвојили су измену процедура и контролних мера за транспорт отпада, које има за циљ између осталог, да ЕУ не извози своје еколошке изазове у друге земље", додаје се.

Ресорно министарство истиче да ће усвојене мере о извозу отпада поставити стандард у превенцији еколошких и јавноздравствених проблема у трећим земљама који су изазвани неодрживим управљањем отпадом који је генерисан изван њих. 

Ова уредба ће, како се наводи, искључиво дозволити извоз отпада генерисаним у ЕУ у земље које нису чланице ОЕЦД-а ако те земље обавесте Комисију да су вољне увести тај отпад и имају способност да одрживо њиме управљају.

"Узгред, Директива Европског Савета 2006/117/Еуратом од 20. новембра 2006. о надзору и контроли пошиљки радиоактивног отпада и истрошеног горива, забрањује извоз радиоактивног отпада у било које земље које нису чланице ЕУ и које не могу да управљају радиоактивним отпадом", пише у саопштењу.

Министарство рударства и енергетике подсећа и на важност вођења дијалога и информисане расправе, засноване на чињеницама и апелује на медије да провере информације важне за безбедност и здравље грађана Србије код надлежних институција пре него што их објаве.

Раније данас, председник Вучић изјавио је да је брутална лаж то што се износи свакодневно у јавност да Француска жели у Србији да складишти нуклеарни отпад.

среда, 25. децембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње