Деманти Министарства рударства и енергетике
Министарство рударства и енергетике демантовало је, како је саопштило, неистините тврдње др Драгане Ђорђевић на протесту против рударења литијума и бора у Ваљеву, да Србија треба да се сачува од рудника, ниске рудне ренте, јефтине радне снаге и да су рудници најпогубнији по животну средину.
"Поставља се питање са којим циљем др Драгана Ђорђевић и одређени појединци свакодневно износе тврдње да је рударство погубно по грађане наше земље. Рударство је дубоко укорењено у историјску свест нашег народа, још од средњег века. Данас је рударство важан ослонац економског развоја и енергетске сигурности Србије и тренутно је више од 30.000 радника запослено у рударској производњи, док овај сектор издржава више од 100.000 чланова породица", саопштило је министарство.
Како је наведено, плате у рударском сектору су значајно изнад републичког просека, што јасно говори у прилог томе да запослени у овом сектору никако нису и не могу бити јефтина радна снага.
"Рудна рента у Србији за металичне сировине није ниска, иако тако погрешно тврди др Драгана Ђорђевић. Висина накнаде у Републици Србији у делу метала је међу вишим у свету, износи пет одсто од прихода или нето прихода топионице када постоји даља прерада, и регулисана је Законом о накнадама за коришћење јавних добара. Између осталих, можемо се поредити са развијеним рударским земаљама као што су Јапан, Аустралија, Бразил, Русија, Кина, Индонезија што није тешко утврдити", наводе из министарства.
Такође истичу да су из министарства више пута навели да је пут од истраживања, проналаска лежишта, његове верификације, а онда и исходовања неопходних дозвола за експлоатацију, вишедеценијски и строго контролисан процес од државе.
Коментари