Учестале интернет преваре током Европског првенства у фудбалу - краду се и подаци и новац
Европско првенство у фудбалу стигло ЈЕ до половине. И док навијачка еуфорија јача, јачају и интернет преваре око шампионата старог континента - краду се и подаци и новац. Продају се лажне улазнице, јефтини стримови, односно преноси, и крипто новац са ликовима фудбалера.
Проласку Енглеске у четвртфинале Европског првенства голом Харија Кејна нису се обрадовали само навијачи већ и преваранти на интернету. Кејнов лик заштитни је знак лажног крипто новца који продају, а чија вредност брзо расте.
"Ту је већ направљена листа од 10 најчешће злоупотребљених ликова фудбалера, међу којима су репрезентативци Немачке, Шпаније, Португалије, Енглеске и Хрватске", наводи Ненад Радичевић, дописник РТС-а из Немачке.
Указује да су у Немачкој најчешће преваре биле са лажним улазницама, али и са лажним сајтовима на којима продавци нуде нове дресове Немачке репрезентације по наводно "дисконтној" цени".
УЕФА упозорава да је нови талас превара почео са нокаут фазом првенства. Главни циљ превараната је крађа новца, али на дарк вебу могу добро да уновче и личне податке.
"Што се тиче узимања података, нуде вам да добијете карте на кућну адресу, то је већ виђено. Многе наводне маркетиншке кампање се заснивају на тим принципима и то се злоупотреби. Људи не раде елементарне безбедносне радње како би се се заштитили", каже Горан Куњадић, стручњак за сајбер безбедност.
Хакери су међу првима открили моћ вештачке интелигенције. Помоћу ње праве толико реалистичне садржаје, да их стручњаци сатима анализирају да би установили веродостојност. Предњаче фишинг напади са лажних мејлова.
"У свему томе им данас помаже вештачка интелигенција, да садржај мејла генеришу да звучи што више веродостојно, са једне стране, а са друге стране да га преведу на одређене језике у складу са граматиком тог језка и у складу правописним правилима тог језика", наводи Лука Милинковић, стручњак за информациону безбедност.
Забрињавају и последња истраживања о сигурности корисничких налога: студија о издржљивости 190 милиона лозинки показала је да готово половину хакери могу да провале за мање од минута.
Коментари