Свилена марама јефтинија од кухињске крпе – "лов" на брендиране комаде у секонд хенду

Последњих година у Србији продаја половне гардеробе у такозваним секонд хенд продавницама постаје све популарнија. Због уштеде, потребе или радозналости све више потрошача гардеробу купује на тај начин. У нашу земљу таква роба углавном долази из западне Европе. Према неким проценама, код нас се годишње прода око 82.000 тона такве одеће.

У једну београдску "секонд хенд" радњу долази роба из Холандије и купује се на велико. Има потпуно нових брендираних комада, а после хемијског чишћења, сортирања и пеглања гардероба се нуди потрошачима.

Грађани који купују у "секонд хенду" кажу да су веома задовољни јер можете да нађете ствари које су апсолутно нове по приступачним ценама.

Поједини сматрају да је шопинг за неке лечење, а да на крају је питање да ли ћете купљену ствар обући или не.

Муштерије су различите куповне моћи, кажу у радњи. Углавном улазе млађи купци, комшије, жене, студенти и странци. Има нових брендираних ствари које су и десет пута јефтиније него у регуларним радњама.

"За 250 динара можете купити свилену мараму, а у радњи је и кухињска крпа скупља. У односу на претходних пет година, како радња постоји, имамо благи раст продаје. Више није проблем и срамота ући у радњу овог типа зато што је роба половна, него су се људи ослободили. Могу да без стида да уђу, пазаре, виде и купе, као и да не крију кесу кад излазе", каже радница у "секонд хенду" Катарина Тасић.

Раст броја радњи

Готово да нема разлике при куповини нове или половне робе, кажу стручњаци.

"И код куповине половне робе, одговорност трговца за несаобразност, у трајању је од две године, као и код нове робе. Међутим, код продаје половне робе може се уговорити краћи рок у коме продавац одговара за несаобразност, а који не може бити краћи од једне године", каже Весна Перинчић из Републичке уније потрошача.

Према Агенцији за привредне регистре у Србији, тренутно има око 1.000 предузетника који су регистровани за трговину на мало половном робом у продавницама. Њихов број се за две године повећао тек за 26 радњи.

петак, 22. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње