понедељак, 25.03.2024, 10:36 -> 13:41
Извор: СПЦ, Фонет
СПЦ: Ставити ван снаге неуставни Закон о родној равноправности
Учесници научног скупа "Правни аспекти и последице закона о родној равноправности" у организацији Српске православне цркве и Матице српске, затражили су од извршне и законодавне власти да покрену поступак за стављање ван снаге "неуставног Закона о родној равноправности и спорних одредаба Закона о забрани дискриминације", саопштено је из СПЦ.
У закључцима са скупа се наводи да Закон о родној равноправности мења уставни идентитет Србије тако што фундаментално задире у људска права и основне слободе и целокупни вредносни систем и етичке поставке, по којима живе грађани.
Равноправност као универзални принцип примењен је селективно и дискриминаторно, за разлику од Устава Републике Србије који у своме члану 15 не прави разлику међу грађанима, гарантујући равноправност жена и мушкараца, наводе учесници.
"Позивамо представнике извршне и законодавне власти да ради очувања достојанства грађана Србије, српскога језика, ћириличког писма и историјски потврђених и стечених вредности у оквиру јединственог правног поретка Србије, покрену поступак за стављање ван снаге неуставног Закона о родној равноправности и спорних одредаба Закона о забрани дискриминације", додаје се у саопштењу.
Род као џендер је друштвени конструкт какав не постоји у српском језику
Kако се у саопштењу СПЦ наводи, појам рода у Закону о родној равноправности не подразумева мушки и женски пол као биолошку категорију, нити одговарајућу граматичку категорију рода која се донекле односи на ову природну датост, нити подразумева именицу у традиционалном значењу, него је то род као џендер – друштвени конструкт, какав не постоји у српском језику, нити у једном природном људском језику на свету.
Законом о родној равноправности насилно је укинута разлика између џендера и припадника мушког и женског пола тако што су мушкарци и жене, готово сви грађани Србије, противно њиховој вољи и Уставу, сврстани у "џендере", закључују учесници скупа.
Чланом 10 Устава прописано је да је српски језик службени језик у Србији, док Закон о родној равноправности на неуставан начин уводи "непостојећи, такозвани родно осетљиви језик", наводи се у објави на сајту СПЦ.
Додаје се да Закон о родној равноправности карактерише неразумљивост, одсуство нормативне ваљаности, идеолошка пристрасност и острашћеност, а посебно указујемо да ниједан језик на свету не настаје и не мења се једностраном политичком вољом путем општег правног акта, већ искључиво у складу са правилима лингвистичке струке.
Неприродно "уродњавање"
"Посебно забрињава говор мржње које носиоци и заговорници такозване џендер идеологије и медији који су им наклоњени упорно и некажњено користе, не само према СПЦ и Матици српској, него и према свим неистомишљеницима неприродног "уродњавања" преко Закона о родној равноправности и Закона о забрани дискриминације", наводи се у закључцима.
У тексту се подсећа и да је пред Уставним судом Србије поднето је више иницијатива за оцену уставности великог броја одредаба Закона о родној равноправности, Закона о забрани дискриминације, Закона о јавном информисању и медијима и других прописа, и затражена је обустава примене тих закона до окончања поступка, а од посебног значаја је и то што је Заштитник грађана бројне одредбе овог Закона оценио као неуставне и најавио још једну иницијативу за оцену уставности овога Закона.
"Неопходно је да се кроз јавни и стручни дијалог дође до најширег консензуса за припрему системског Закона о равноправности, уз пуно поштовање уставног идентитета државе Србије и историјски потврђених вредности српског друштва, а посебно српскога језика као једног од главних носилаца српског националног идентитета, као и уз поштовање Уставом зајемчених права и слобода сваког грађанина од којих су већина верници, као и традиционалних цркава и верских заједница", закључују учесници научног скупа.
Коментари