Преминуо академик Владимир Стевановић

Један од наших најистакнутијих биолога, ботаничара, еколога и биогеографа редовни члан САНУ Владимир Стевановић преминуо је у Београду, у 77. години, саопштено је из САНУ.

Академик Стевановић дипломирао је биологију на Природно-математичком факултету Универзитета у Београду 1972. године. Докторску дисертацију "Екологија, фитоценологија и флористичка структура степске вегетације Фрушке Горе" одбранио је 1986. године. У звање асистента на Катедри за екологију и географију биљака Одсека за биолошке науке ПМФ-а у Београду изабран је 1974. године.

На Биолошком факултету Универзитета у Београду прошао је сва универзитетска звања, а за редовног професора изабран је 1999. године. На редовним, магистарским и докторским студијама предавао је предмете: Екологија и географија биљака, Екосистеми Балканског полуострва, Очување биодиверзитета, Екологија вегетације, те Флора и вегетација Балканског полуострва.

Такође, држао је предавања на Географском факултету Универзитета у Београду, као и на универзитетима у Новом Саду и Бањалуци.

Од 1989. године био је шеф Катедре за екологију и географију биљака Биолошког факултета Универзитета у Београду. Био је и руководилац смера Екологија биљака и Екологија заштите и унапређења животне средине на истом факултету.

Стручно се усавршавао као члан „1 Iter Mediterraneum" − Међународне ботаничке експедиције у Андалузији, Мурсији и Алмeрији, у организацији Универзитета у Севиљи (јун−јули 1988), Међународне ботаничке и фитоценолошке екскурзије у Швајцарским Алпима, у организацији Швајцарског ботаничког друштва (јун 1991), „VII Iter Mediterraneum", ботаничке експедиција на Пелопонезу у организацији Универзитета у Патрасу (јун−јули 1995), Међународне ботаничке експедиције у Јерменији у организацији Ботаничког института Јерменске Академије наука (јун 1996), Ботаничке екскурзије у јужној Финској у организацији Универзитета у Хелсинкију (јули 1997).

Поље његовог научног рада обухватало је екологију и географију биљака, флористику, екологију вегатације, као и заштиту биодиверзитета.

Његова богата научна библиографија броји преко 223 библиографске јединице у домаћим и страним часописима, у оквиру којих се налазе три монографије, међу којима се издваја "Биодиверзитет Југославије са прегледом врста од међународног значаја" (у коауторству са Војиславом Васићем), затим шест поглавља у међународним монографијама и 19 поглавља у домаћим монографијама, као и преко 150 стручних радова.

За дописног члана Одељења хемијских и биолошких наука САНУ изабран је 2006, а за редовног члана 2012. године.

У оквиру Академије био је члан и председник Одбора за изучавање флоре и вегетације Србије, члан Одбора за изучавање фауне Србије, као и председник Одбора "Човек и животна средина".

Дужност секретара Одељења хемијских и биолошких наука САНУ обављао је од 2017 . године. Био је представник САНУ у Националном комитету МАВ (Man and Biosphere) при Министарству иностраних послова, као и руководилац пројекта "Хоролошки и еколошки чиниоци диференцијације орофитске флоре Србије и околних територија централног дела Балканског полуострва" у оквиру Фонда САНУ.

Био је члан Српског биолошког друштва, Друштва биосистематичара Југославије, као и председник Друштва еколога Србије.

Истакао се као уредник научних часописа: "Phytologia Balcanica" (БАНУ, Софија), "Botanika Chronika" (Универзитет у Патрасу, Грчка), "Botanica Serbica" (Биолошки факултет Универзитета у Београду), "Екологија", "Заштита природе".

Био је стални рецензент неколико водећих међународних ботаничких и еколошких часописа : "Annales Botanici Fennici", "Nordic Journal of Botany", "Biodiversity and Conservation", "Novon", "Turkish journal of botany".

Од јануара 2010. године био је уредник за струке: биологија, геологија, хемија и шумарство, "Српској енциклопедији" и аутор преко 40 одредница у првом и другом тому ове едиције.

Урадио је "Црвену листу харофита Балканског полуострва" и заједно са сарадницима дао вредне прилоге "Црвеној књизи флоре Србије" и "Ботанички значајним подручјима у
Србији".

Приказао је резултате истраживања величине генома и нивоа плоидије ендемо-реликтних врста рода _Ramonda_ на Балканском полуострву. Више пута је излагао саопштења на домаћим и међународним скуповима, међу којима се истичу презентације резултата прелиминарних истраживања молекуларне филогеније рода _Edrianthus _на Балканском полуострву.

Својим научним и педагошким радом дао је велики допринос развоју српске и светске науке, a својом стручношћу и залагањем много је доприносио раду Академије. 

Његов одлазак велики је губитак за свеукупно друштво и научну заједницу, саопштено је из САНУ.

понедељак, 23. децембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње