ГСС у акцији спасавања хеликоптером са Орлових стена

Припадници хеликоптерске јединице МУП-а Србије и спасиоци Горске службе спасавања (ГСС), извели су заједничку вежбу хеликоптерског спасавање са Орлових стена на Копаонику. Ово је најкоплекснији хели-спасилачки задатак одрађен на нашем терену са нашим посадама.

На вежби је учествовало девет спасилаца Горске службе спасавања, а увежбавана је евакуација повређене особе са неприступачног терена, тако што су спасиоци, по задатом сценарију, хеликоптером спуштани на стену коришћењем бочне дизалице, а затим припремали повређеног за транспорт и безбедно га евакуисали, наводи се у саопштењу ГСС.

Како се наводи, то би могла да буде и реална ситуација у којој би се спасавали повређени планинари, али исто тако и жртве саобраћајне несреће у некој од клисура или кањона, или било која особа повређена на неприступачној локацији која је удаљена од медицинске установе више од сат времена.

Спасилац Горске службе спасавања Србије Бранислав Ћурчин, рекао је да је рађена евакуацију повређеног са стрме стене, у планинским условима, са свим елементима које такво окружење доноси и да је најважније да је вежба успешно изведена.

"И сада знамо да заједно са припадницима хеликоптерске јединице МУП-а можемо безбедно да извршимо евакуацију са врло уског простора, била то стена, врх високог димњака, кран, или пилон моста, или било које слично неприступачно место, које би конвенционалним методама спасавања трајало много времена, и питање је да ли би се безбедно завршило, како по жртву, тако и по спасиоца", рекао је он.

Додаје се да су залагањем пилота и механичара хеликоптерске јединице МУП-а Србије спасиоци из првог покушаја спуштени на жељену локацију, која је била на литици, где је урађена додатна имобилизација повређене особе, која је затим смештена у носила специјализована за хеликоптерски транспорт и припремљена за евакуацију.

"Повређени је потом пребачен на хелидром, на Копаонику, и да је заиста било потребе, да је ово била реална ситуација а не вежба, повређени је могао да одлети директно у неки од Клиничких центара широм Србије", наводи се у саопштењу.

Хеликоптерско спасавање један је од технички најкомплекснијих видова спасавања који захтева стални тренинг и уигравање пилота и посаде хеликоптера са Горским спасиоцима. До сада су хеликоптерски спасиоци ГСС овакве захтевне сценарије увежбавали на специјалистичким обукама у Швајцарској, Немачкој и Румунији, али не и у Србији и ово је, до сада, најкоплекснији хели-спасилачки задатак одрађен на нашем терену са нашим посадама. 

понедељак, 25. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње