Читај ми!

Жене у Србији образованије, али у просеку готово 9 одсто мање плаћене од колега

Неравноправност између жена и мушкараца најлакше се види у бројевима. Иако су образованије, жене су у просеку готово 9 одсто мање плаћене од колега. Највећи јаз је међу пензионерима - жене примају 17 одсто мање пензије. Све чешће се одлучују да покрену сопствени посао, али маме предузетнице најбоље знају колико их препрека и ограничења чека.

Ивана је мама, супруга, возач. И то професионални. Али не аутомобила, него, ни мање ни више - дампера. У руднику бакра и злата у Мајданпеку, уз колегиницу Наташу, "мушки" управља возилом високим 12 метара, на точковима од три метра, носивости чак 220 тона.

"Ово је један тежак и ризичан посао због услова рада, и захтева пуну пажњу, коннцентрацију и одговорност. Најтежи су временски услови, кад је киша кад је магла, среће смо имали ове године јер је зима била блага тако да смо се ту провукли", наводи Ивана Здравковић, возач у руднику "Зиђин Копер".

Са колегама је, каже, равноправна, и то у сектору у ком су, уз грађевину, разлике између мушкараца и жена највеће. Док жонглирају између деце, куће и посла, неретко и кад им се понуде, одбију руководеће позиције, на којима је тек свака трећа жена.

"Индекс друштвених норми је показао да половина испитаника и даље има предрасуду о женама на лидерским позицијама - политичким и бизнис, и сматрају да жене нису довољно добре иако ти стилови комуникације које жене данас уносе много више погодују потребама у бизнис и уопште у заједницама", каже Бранкица Јанковић, повереница за родну равноправност.  

Јаз најочигледнији у платама

Јаз је најочигледнији у платама. Иако су образованије, званична статистика каже да су жене и даље мање плаћене. Разлика је у просеку око 12.000 динара. И док је сваки други мушкарац спреман да о плати преговара, на тај корак усуди се тек седам од 100 жена.

"Други јаз највећи се појави након рођења првог детета и ту настаје тај синдром поломљних лествица када жена све позиције које је стекла радом може да изгуби зато што су и даље патријархалне норме јаке", указује Бранкица Јанковић, повереница за родну равноправност.

Један од могућих узрока разлика у плати економисти виде у такозваној казни за материнство.

"Истраживања показују да жене које имају деце и жене које немају деце значајно се разликују у платама. Жене које имају децу, кажњене су на тржишту рада са мањом платом. Када то упоредимо са мушкарцима који имају и немају децу таква разлика не постоји. Нама је потребно у финансијском најгорем случају 300 милиона евра годишње да би се у доброј мери решио положај мама на тржишту рада, да дам поређење то је око 30 до 35 километара ауто-пута", наводи Ненад Јевтовић са Института за развој и иновације.

Да би се дошло до веће равноправности, до 2026. и Србија мора да усвоји европску праксу. Циљ је да свака трећа жена буде на месту директора, да тате добију родитељско одсуство од бар 10 дана, да и старатељи имају флексибилан радни однос.

четвртак, 26. децембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње