Читај ми!

Министарство: Заштитник имао два представника у радној групи за Закон о родној равноправности

Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог реаговало је на најаву Заштитника грађана Зорана Пашалића о покретању поступка оцене уставности одредби Закона о родној равноправности које се односе на употребу родно сензитивног језика и том приликом истакло да је приликом израде Нацрта Закона, Заштитник грађана имао два представника у Посебној радној групи и да се они нису успротивили одредби о родно осетљивом језику.

Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог наглашава да представници заштитника грађана такође ни у једном тренутку нису довели у питање, нити пренели негативан став Пашалића о увођењу ове одредбе, наводи се у саопштењу Министарства.

Министарство је информисало јавност 3. фебруара 2021. године преко портала Е-управа да отпочиње рад на припреми Нацрта закона о родној равноправности и позвало све заинтересоване стране да до 20. фебруара 2021. године учествују у јавним консултацијама.

Додају да је прилог Заштитника грађана током јавних консултација, као једног од учесника, доступан је и на интернет страници Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог, и да у њему нису изнете сумње о противуставном садржају текста закона.

Такође су, како наводе да су, на основу Закључка надлежног одбора Владе, организовали Јавну расправу о Нацрту закона о родној равноправности када су сви учесници позвани да у периоду од 26. фебруара до 17. марта доставе предлоге, сугестије, иницијативе и коментаре на текст Нацрта закона, а да је у назначеном периоду свој прилог је доставио и представник Заштитника грађана.

Ни у овом прилогу нису биле садржане примедбе да су одредбе о родно осетљивом језику у Нацрту закона у супротности са Уставом, наводе у саопштењу.

Истичу да је у Мишљењу Заштитника грађана на Нацрт закона о родној равноправности, од 14. 4. 2021.године, који је потписао Зоран Пашалић, посебно истакнут квалитет текста Нацрта закона и његових решења.

Додају да је потребно напоменути да је Министарство одбило предлог Заштитника грађана да се у финалну верзију текста унесе и појам „родни идентитет“, на чему је Заштитник грађана у поменутом мишљењу највише инсистирао, а да неуставности одредби о родно осетљивом језику у Нацрту закона у поменутом Мишљењу Заштитника грађана није било ни речи.

Министарство у саопштењу наглашава да приликом процедуре усвајања Предлога Закона о родној равноправности у Народној скупштини Заштитник грађана није искористио додатну могућност да достави амандмане на одредбе Предлога закона о родној равноправности, које се односе на родно осетљив језик.

"Подсећамо да је Влада Републике Србије усвојила Предлог Закона о родној равноправности 22. априла 2021. године са 14 гласова за и један против и упутила га Народној скупштини на усвајање. Гласовима 163 народних посланика за и 10 против, Народна скупштина усвојила је Закон о родној равноправности. Заштитник грађана се од тада није оглашавао, а није нашао за сходно да то учини ни у 2023. години, када су се захуктале дискусије у јавности о примени родно осетљивог језика, иако је иницијатива за увођење недискриминативног говора потекла из ове институције", наводи се у саопштењу Министарства.

Такође подсећају да је 2010. године Заштитник грађана објавио Упутство за стандардизован недискриминативни говор и понашање.

Из Министарства поручују да Пашалић обавља своју функцију у другом мандату, а једна од његових надлежности је родна равноправност.

"Сматрамо да је било довољно времена да се упозна са делокругом свог рада и документима која излазе из његове институције, те да као руководилац независног института допринесе унапређењу области заштите права жена, а не да им то право оспорава", навели су у саопштењу.

Пашалић је у среду најавио је да ће покренути поступак оцене уставности одредби Закона о родној равноправности које се односе на употребу родно сензитивног језика.

уторак, 19. новембар 2024.
15° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње