Читај ми!

Више од 6.000 расељених покушава да реши проблем одузете имовине кроз пројекат бесплатне правне помоћи

Више од две деценије расељени са Косова и Метохије, сусрећу се са одлукама тзв. косовских власти о незаконитом одузимању како приватне, тако и имовине Српске православне цркве. А више од шест хиљада расељених покушава да реши свој проблем одузете имовине кроз пројекат "Пружања бесплатне правне помоћи".

Породица Љубинка Јовановића из Урошевца две деценије покушава да поврати своју кућу, у међувремену запаљену, па срушену, а плац им је, како каже, на превару одузет. Затражио је бесплатну правну помоћ и чека одлуку суда.

“То лице их је држало у заблуди да ће да прода имовину све док једног дана нису сазнали да је пуномоћник на свог сина пренео њихову имовину. Истог дана су оверили пуномоћје, оверили уговор и тај уговор је предат у службу катастра у Урошевцу на спровођење", каже Жарко Гајић, правник на случају Љубинка Јовановића.

Случај породице Јовановић један је од 6.000 покренутих предмета којима се захтева повратак имовине. Предност бесплатне правне помоћи је и то што их адвокати заступају и пред судовима у Приштини. Кажу да се на правду дуго чека, због спорости тамошњих судова.

"Тренутно смо вратили само у овом пројекту преко 2.700 000 вредности имовине, а око три милиона имовине је у поступку пред судовима и осталим органима и ми очекујемо повраћај. Тренутно имамо преко 5.000 Отворених случајева, онда можете да замислите колики је то износ и колики је то број људи, колико је породица који чекају нашу помоћ", каже Радош Дабетић, вођа пројектног Тима

Процес отежава кажу, и то што до неопходне документације - долазе споро и тешко.

“Осамдесет посто корисника су интерно расељена лица, повратници према Споразуму о реадмисији и људи на које је утицао сукоб на Косову и Метохији. Рад на овом пројекту није завршен, јер постоје људи који и даље чекају да им се обезбеди правда”, каже Емануел Жиофре, шеф Делегације Европске уније у Србији.

Питање имовине подразумева неприкосновено људско право и када иза таквог једног пројекта стоји Европска унија, онда се у Приштини не понашају онако бахато како се генерално понашају према Србима, рекао је Петар Петковић, директор Канцеларије за КиМ.

Пројекат се наставља од 1. јануара, а до сада је Европска унија у њега уложила готово пет милиона евра.

петак, 22. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње