Читај ми!

Јана и Огњен ходају уз помоћ роботске рехабилитације, потребна им је помоћ

Јана и Огњен Спасојевић из Крагујевца су превремено рођени близанци са озбиљним здравственим проблемима. После низа компликација и интервенција са дијагнозом дечје церебралне парализе - у шеснаестој години обоје су почели да ходају уз помоћ роботске рехабилитације на клиници "Неуромедик" у Нишу.

Када су пре годину дана дошли у нишку клинику "Неуромедик", лекари кажу да је Јана једва ходала, љуљајући се, док је Огњеново тело, због слабих мишића и спазма било у чучећем положају.

Јана каже да је почела да хода са штакама, самостално и да се доста тога исправило.

Огњен истиче да боље хода, да боље стоји и да се креће са штакама. "Нема страха, лакше, боље ходам – све боље. Биће најбоље, захваљујући мојим дивним родитељима и дивним терапеутима", додаје Огњен.

Огњенова воља и упорност су посебни с обзиром на то да је од рођења његово стање било лошије.

Већ у првим данима живота обоје су имали мождани удар и одузетост леве стране, а касније епилепсију и низ других проблема.

Њихов отац Горан Спасојевић каже да су он и супруга својом борбом и жељом да помогну Огњену и Јани дошли до многих ствари које постоје у свету, а које могу да омогуће деци у Србији да имају квалитетнији живот.

"Више у свету није табу тема да се дечја церебрална парализа лечи, да се разне атрофије лече, значи постоје многе методе", додаје Спасојевић.

После трауматичних 16 година лечења, операција и различитих интервенција, роботска рехабилитација на нишкој клиници је нешто што им даје наду.

Проф. др Стојанка Ђурић, неуролог и неурофизиолог, сматра да ће захваљујући огромној енергији почети да ходају нормално.

"Та енергија и код једног и код другог, али код Огњена је већа, она ће их довести до нормалног хода. Само треба време, јер роботска рехабилитација ствара нове ћелије у тим оштећеним деловима мозга, али веома споро и постепено, тражи време", напомиње Ђурићева.

Директор Поликлинике "Неуромедик" Милан Ђурић каже да је у питању релативно нова грана медицине, практично из последње декаде, која омогућава оно што стандардна конвенционална физикална терапија није у стању, а то је рана вертикализација пацијената, обављање великог броја покрета у веома кратком временском интервалу.

Да би Јана и Огњен уз помоћ робота вежбали и по седам сати дневно, Спасојевићи су изнајмили стан у Нишу.

Потребна им је помоћ и за дуготрајну рехабилитацију, од које сви много очекују.

петак, 22. новембар 2024.
11° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње