После скоро шест година уз подршку ЕУ завршен важан пројекат у реформи јавне управе
Реформа јавне управе, која је високо на листи стратешких циљева Србије, спроводи се уз вишегодишњу подршку Европске уније. Она финансира више пројеката у тој области, а један од њих се, после скоро шест година, приводи крају. Био је подршка институцијама да боље управљају јавним политикама, спроводе законе и стратешки планирају, а администрацији да се у свему томе боље снађе.
Од управљања јавним политикама, до квалитетнијих услуга за грађане и привреду, том поруком завшава се ЕУ4ПАР. За више од пет година – озбиљан допринос реформи јавне управе и стручњаци способни да пруже квалитетне савете о јавним политикама. У Делегацији Европске уније у Србији истичу да се овај пројекат свеобухватно посветио реформи јавне управе.
"Пројекат је допринео у праћењу спровођења реформе кроз, на пример, успостављање новог инструмента чиме су и јавности постале доступне информације о статусу спровођења реформе јавне управе. Дат је и допринос јачању укупног механизма координације приближавањем различитих области различитим заинтересованим странама у циљу заједничког и правилног спровођења и планирања у вези са јавном управом, као и промовисање и учешће других актера, као што је цивилно друштво у расправи о реформи јавне управе, тако да је у том смислу одиграо веома важну улогу. Друга важна улога можда повезана са другом врстом хоризонталног подручја. Снажан фокус овог пројекта је био и на планирању и креирању политика", рекао је Мартин Клауке из Делегације ЕУ у Србији.
Са Републичким секретаријатом за јавне политике – блиска сарадња. Пројекат ЕУ4ПАР помогао је у изради Закона о планском систему - кључном за побољшање креирања јавних политика.
"Па ево 5 година је прошло, па можемо и да ценимо у том смислу, да резултати су дошли и добри су резултати. 0,17 у том смислу што је уређен плански ситем у Републици Србији, сви органи практично који у свом раду имају припрему одређених планских документа, припремају их на истоветан начин. Оно што је најзначајније и што је највише допринело јесте што је Закон о планском систему увео широки спектар консултација са свим заинтересованим странама", навео је Нинослав Кекић из Републичког секретаријата за јавне политике.
Законом о планском систему који је био једна од главних тема пројекта ЕУ4ПАР сређен је систем стратегија, којих је било много.
"Имали смо јако, јако велики број стратегија, а он је свео на 18 области стратешких. Где постоје области и уведена је хијерархија где се испод стратегије разрађује програмом и акционим плановима. Тако да, самим тим, уређен је практично цео плански систем. А он не би био потпун, да закон о планском систему није увео практично и систем средњорочног планирања. Односно, уједначено је буџетирање, где већ органи су научени да буџетирају за период од три године, и да планирају за тај период сада и практично раде планске документе, додао је Кекић.
А међу важним документима чијем је ажурирању и ревизији допринео овај пројекат јесу Стратегија јавне управе, као и неке подстратегије, попут Е-управе, истиче Мартин Kлауке из Делегације ЕУ у Србији.
"Заиста, Европска унија придаје велики значај теми реформе јавне управе, она је део такозваних основа када су у питању преговори ЕУ са Србијом о приступању и представља веома важан део наше финансијске подршке и сматрамо својеврсном мајком свих реформи јер је потребна здрава јавна управа да бисте започели нове политике, да бисте спровели политике, и да бисте направили одговарајућу регулативу за пружање услуга грађанима. Због свега наведеног јавна управа има веома важну улогу, а да бисте је правилно применили потребно је да имате јавну управу и услуге за грађане које су транспарентне, одговорне, ефикасне и које су такође деполитизоване", нагласио је Клауке.
И после пројеката ЕУ4ПАР – остају препоруке и алати. У припреми је он лине платорма за управљање јавним политикама која ће институцијама омогићити да на "на клик" сазнају све о њима, да науче да праве анализу ефеката политика, боље планирају буџете и праве средњорочне планове. Платформа ће бити представљена, 16. новембра на завршној конференцији пројекта.
Коментари