Читај ми!

Задужбина Миодрага Kостића отвара Палату науке – први центар за истраживање и популаризацију науке у Србији

Уз давање вредно 25 милиона евра, Задужбина Миодрага Kостића отвориће први центар за истраживање и популаризацију науке у Србији – Палату науке. Успостављена је сарадња са Електротехничким факултетом у Београду који ће у новом простору добити 19 истраживачких центара.

На Електротехничком факултету у Београду, у присуству представника научне и академске заједнице, представљена је Задужбина Миодрага Kостића, која ће отворити први центар за истраживање и популаризацију науке у Србији – Палату науке.

Поред тога што ће бити први центар ове врсте у нашој земљи, биће и највећи у ширем региону, са простором од 5.500 метара квадратних.

У једном делу одвијаће се научно-истраживачке активности и померати границе у области електротехнике, рачунарства и софтверског инжењерства, док ће у другом делу бити смештени бројни едукативни, атрактивни и интерактивни експонати и садржаји намењени популаризацији науке најширој јавности, а посебно деци и младима.

Управо са тим циљем, Миодраг Kостић је основао задужбину која носи његово име и дарују друштву Палату науке вредну 25 милиона евра. Ово је највеће издвајање у новијој историји задужбинарства.

Говорећи на представљању задужбине свог оца, Александар Kостић, члан Управног одбора, истакао је важност подршке српској науци и младим научницима.

"Поносан сам што позиционирамо науку као покретачку снагу развоја друштва. Жеља Миодрага Kостића је да Палата науке пружи прилику новој генерацији младих научника да каријере граде у својој земљи. Да им омогућимо да овде раде у врхунским условима и креативном простору, као у најбољим светским научним центрима. Јер су управо они будући лидери научно-технолошког напретка Србије. Палата науке биће место које спаја радозналост и страст за знањем, и слави способност људског ума да ствара, открије и истражи", поручио је Александар Kостић.

Стратешки значај овог пројекта истакла је министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић.

"Влада Републике Србије препознаје важност улагања у науку и ради на томе да Србија заиста постане земља науке, земља иновација. Међутим, неопходно је и да се приватни сектор више укључи у овај процес. Успостављање Палате науке је велики корак за нашу научну заједницу и доказ колико значајан допринос привреде може бити. Задужбинарство у Србији има богату и дугу традицију и било је кључно за развој науке и иновација. Зато, ово није само инвестиција у објекте, инфраструктуру и технологију. Ово је инвестиција у наше људе. Наше најмлађе, наше младе таленте, истраживаче и иноваторе. Палата науке ће, уверена сам, бити један од катализатора за развој науке и иновација и комуникације са грађанима о овим темама у нашој земљи", истакла је Беговићева.

На скупу је свечано представљена успостављена сарадња са Електротехничким факултетом Универзитета у Београду, чији ће професори водити 19 истраживачких центара у Палати науке.

Задужбина Миодрага Kостића обезбедиће њима и њиховим студентима најбоље услове и опрему за рад. О важности ових центара говорио је декан Електротехничког факултета проф. др Дејан Гвоздић.

"Електротехничком факултету Универзитета у Београду указана је велика част тиме што је препознат као институција која се на најбољи начин може програмски уклопити и својим реномеом допринети пројекту Палате науке. Kао најстарија и најистакнутија образовна и научно-истраживачка институција у области електротехнике, рачунарства и софтверског инжењерства у Србији, Факултет ће приступити овом пројекту са максималном одговорношћу и жељом да оправда указано поверење. Уверени смо да ће пројекти и активности наших лабораторија представљати значајан допринос научно-популарним, образовним и научно-стручним садржајима Палате науке и подизању свести о важности високо-технолошких истраживања у унапређењу квалитета живота, животне средине и друштва у целини", изјавио је проф. др Гвоздић.

Палата науке – Задужбина Миодрага Kостића биће смештена у једној од најлепших зграда у центру Београда, на углу улица Kраља Милана и Kнеза Милоша, и овом споменику културе који датира из 1924. године удахнуће нови живот.

Њен оснивач, Миодраг Kостић је у јавности препознат као један од најуспешнијих привредника у региону, али и велики хуманиста и филантроп. Реализује бројне друштвено одговорне активности, а овим чином и жељом да остави трајну вредност народима са ових простора завређује титулу модерног задужбинара.

четвртак, 26. децембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње