Читај ми!

Свети Лука – дан када не смете да будете преки и нервозни, верује се да почиње време зиме и снегова

Данас је Свети Лука, апостол и јеванђелист, сведок Христових чудеса и пратилац апостола Павла. Српска православна црква обележава данас и Светог Петра Цетињског.

Свети Лука, апостол и јеванђелист, сведок је Христових чудеса и пратилац апостола Павла. Грк по рођењу, пре крштења незнабожац, по занимању лекар, био је изузетно образован, са великим даром за сликарство. 

Живописао је три иконе Богородице и иконе апостола Петра и Павла, због чега се сматра оснивачем хришћанског иконописа.

У хришћанској традицији сматра се аутором трећег од четири јеванђеља (Јеванђеље по Луки) и Дела апостолских.

И у дубокој старости наставио је да пише, путује и проповеда. У 84. години, мученички је пострадао за веру. У време цара Констанција његове мошти су пренете у Цариград. Верује се да имају исцелитељску моћ.

Празник је у нашем народу познат као Лучиндан и честа је крсна слава. Обично се каже: "иде Лука – ето вука" или "Свети Лука – снег до кука", најављујући зиму и снегове. Зато се ваља што пре припремити.

Према богослужбеном календару Српске православне цркве, овај дан није обележен као заветни, већ је као "црно слово" сврстан у празнике од значаја за суштину Цркве.

Kао свог заштитника славе га и образовне установе, међу којима је и Академија Српске православне цркве за уметност и конзервацију.

Поштује се и као заштитник медицине и фармације, болница и апотека, лекара, фармацеута и болесника.

Обичаји и веровања

На Светог Луку концима се опасују торови да вукови не би давили стоку. У јужној Србији се по првом госту који уђе у кућу на Лучиндан гата каква ће зима или година бити.

У Црној Гори кажу да је дуга на небу појас Светог Луке и да, уколико је видите, то значи да Свети Лука моли Бога за нас.

Данас не смете да будете преки и нервозни јер је Свети Лука био благ и миран, увек је помагао људима.

Према народном веровању, данас ће се сазнати каква нас зима чека.

Успомена на Светог Петра Цетињског 

Српска православна црква слави данас и Светог Петра Цетињског, који је живео крајем 18. и почетком 19. века у Црној Гори. Митрополит и господар Црне Горе постао је 1782. године.

Био је познат по скромном и честитом животу, који је витешки посветио своме народу, борећи се да измири завађена племена и одбрани земљу од спољних непријатеља.

Његове мошти почивају у манастиру на Цетињу.

среда, 11. септембар 2024.
22° C

Коментари

Tolkin bi se zgrozio
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar na kritiku
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Čemu neki izrazi
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Dobra kritika
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Nije realno
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи