Вучић: Од следеће године радови на "Дедињу 1" - биће уложено 13,5 милиона евра
Председник Србије Александар Вучић изјавио је на Свечаној академији поводом 45 година Института за кардиоваскуларне болести "Дедиње" да верује да ће од следеће године кренути радови на Дедињу 1 за шта ће бити потребно више од 13,5 милиона евра, а да је у "Дедиње 2" уложено 50 милиона евра.
На Институту "Дедиње" се годишње обави више од 2.000 кардиохируршких операција, 1.750 операција из домена васкуларне хирургије, око 4.000 дијагностичких инвазивних кардиоваскуларних процедура, 2.000 дилатација и више од 700 најсложенијих електрофизиолошких процедура.
Председник Вучић изјавио је да верује да ће од следеће године кренути радови на Дедињу 1 за шта ће бити потребно више од 13,5 милиона евра.
"Пре свега оно што је веома важно, а оно што смо данас видели, колико је кардоваскуларни институт значио нашим људима и многим људима из региона који је спасавао животе и који ће наставити да то ради и у будућности", рекао је Вучић у Хотелу Метропол у Београду.
Председник је изразио захвалност Миловану Бојићу за све оно што је урадио 90-их година и Бошку Ђукановићу до 2015. године, Милојевићу за све оно што су урадили у претходним деценијама за овај институт, али и свим радницима, лекарима, сестрама који су увек држали до угледа ове институције и који су доприносили расту њеног угледа.
"Када је Милован Бојић поново постао директор 'Дедиња' почео је баш као и данас, само тад није помињао Дедиње 1, тад је помињао Дедиње 2, да тражи новац који је огроман, 50 милиона евра што кроз опрему што кроз грађевинске радове уложено у Дедиње 2", рекао је Вучић. Додао је да 50 милиона евра није мали новац ни за неке много државе од Србије.
"Улагали смо у КБЦ у Београду, у десетине болница широм Србије јер деценијама није улагано и нашли смо тих 50 милиона евра и уложили у Дедиње", рекао је Вучић.
Додао је да је Милован Бојић тражио новац и за Дедиње 1.
"Ми смо у међувремену урадили анализе, урађени су сви пројекти и потребно је 13,5 милиона евра да се у то уложи то није мали новац, биће и више јер ће опрема бити скупља, али ми смо спремни и верујем да ћемо од следеће године кренути у радове на Дедињу 1, што је тражено још 2022. године", рекао је Вучић.
"Није проблем да изградимо клинике, проблем је наћи стручњаке"
Председник Вучић рекао је да није проблем купити материјал и опрему да се изграде велики здравствени центри у Србији, као што је то клиника за кардиоваскуларне болести "Дедиње", већ да је проблем то што нема толико стручњака.
"Не мислим да је могуће имати много кардиоваскуларних клиника као што је Дедиње, не зато што не можемо да нађемо новац за изградњу или опрему, већ зато што је немогуће да пронађете толико стручних људи који би могли да раде. Људи су наш ресурс пре свега и најважнији. Ми ћемо новац моћи да пронађемо увек", рекао је председник одговарајући на питање новинара колико би установа као клиника "Дедиње" у наредних 10 година могло да се изгради ако се настави овај темпо улагања.
Председник је, међутим, истакао да је важно то да је "Дедиње" место на ком млади уче и обучавају се и постају најбољи лекари у региону.
"У складу са тим ми ћемо гледати да све велике важне, али и све друге мале болнице тамо где иду људи који не живе у центрима наших градова, могу да добију одговарајућу негу и заштиту, пре свега превентивну заштиту", рекао је Вучић.
Директор Института Милован Бојић рекао је за РТС да ће овај године "изаћи" на 2.400 операција, односно 2.500, као и 1.500 васкуларних операција. Корона је учинила своје, тако да су се листе чекања на операције са три и по до четири месеца пре короне помериле на осам месеци, рекао је Бојић.
Коментари