Безбедни у свету тишине – особе оштећеног слуха у Новом Саду и Бечеју могу да затраже помоћ СМС поруком

Пројекат "Безбедни у свету тишине" омогућио је глувима и наглувима у Новом Саду и Бечеју, а ускоро и у још неколико градова у Војводини, да слањем СМС поруке на број 066/889-3227 потраже помоћ када им је неопходна. Јадранка Ралетић из Савеза глувих и наглувих Војводине објашњава да особе оштећеног слуха, као сензорни инвалиди, нису препознатљиви у друштву и да су веома угрожени при сваком облику насиља.

Да ли сте икад размишљали о томе како особе оштећеног слуха ступају у контакт са полицијом или ватрогасцима када им је потребна помоћ? Није било лако, али, на сву срећу, у тако хитним ситуацијама најчешће се у близини затекне неко ко може да помогне.

Велики искорак је начинио пројекат "Безбедни у свету тишине", који управо глувима и наглувима помаже да потраже помоћ када им је неопходна.

Покренут је 3. октобра за грађане Новог Сада, од 10. октобра могу да га користе особе оштећеног слуха у Бечеју, а ускоро би требало да се прошири и на још неколико градова у Војводини.

Јадранка Ралетић из Савеза глувих и наглувих Војводине објашњава да особе оштећеног слуха, као сензорни инвалиди, нису препознатљиви у друштву и да су веома угрожени при сваком облику насиља – вршњачког, насиља у породици, када су у току разбојништва, изнуде.

У тим тренуцима глуве особе долазе у веома тешку ситуацију, јер немају коме да се обрате за помоћ.

Управо из тог разлога пројекат који је урађен у сарадњи са Полицијском управом града Новог Сада за те особе је од великог значаја.

"Пројекат има за циљ подизање нивоа безбедности особа оштећеног слуха, унапређење комуникације са њима и мотивисање да безбедносне инциденте пријављују полицијским службеницима, односно полицијској управи. Од увођења броја, у претходних седам дана, није, на сву срећу било СОС порука, надамо се да ће тако и остати, али добро је да, ако буде потребе, тај број постоји", каже Јадранка Ралетић.

Ралетићева наглашава да је раније неко ко се у том критичном моменту нашао на терену звао Савез глувих и наглувих Војводине, односно тумача којем је потребно одређено време да дође на место догађаја да објасни шта се десило и то је много отежавало ситуацију.

И данас, додаје, јесте најбитније да судски тумач за знаковни језик буде присутан, али је све убрзано и представници полицијске управе су на лицу места у кратком року.

Пројекат покрива Нови Сад, општину Бечеј и ускоро ће бити у општинама Врбас и Бачка Паланка. Може да се прошири и на све остале делове Србије, али, како каже Јадранка Ралетић, све зависи од локалних самоуправа.

Пошто је примена тек почела, биће подложна и неким изменама. Тренутно је потребно укуцати много података – име и презиме, адресу догађаја, опис ситуације, али у Савезу глувих и наглувих Војводине очекују да се временом цела процедура поједностави и да буде довољно једним кликом прецизирати локацију.

четвртак, 10. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом