Цесид: Млади у Србији углавном се осећају безбедно, али као највећи ризик истичу – вршњачко насиље

Млади у Србији се углавном осећају безбедно, њих чак 87 одсто, али као највеће ризике по своју безбедност издвајају вршњачко насиље, присуство дроге на улици и могућност саобраћајних несрећа, показало је најновије истраживање Центра за слободне изборе и демократију (Цесид).

Цесид: Млади у Србији углавном се осећају безбедно, али као највећи ризик истичу – вршњачко насиље Цесид: Млади у Србији углавном се осећају безбедно, али као највећи ризик истичу – вршњачко насиље

На питање да ли се у Србији осећају безбедно, 67 одсто је одговорило потврдно, а 20 одсто да се осећа врло безбедно, наводи се у резултатима истраживања које је Цесид спровео у сарадњи са мисијом ОЕБС-а у Србији од маја до октобра ове године на узорку од 1.000 испитаника од 15 до 30 година.

Најбезбедније - код куће

У оквиру пројекта „Безбедност младих: смањење ризика кроз подизање свести“ Цесидово истраживање међу младима, показало је и да од 13 процената оних који су рекли да су небезбедни, већина има између 23 и 26 година и претежно су припадници националних мањина.

Као највећи ризик по своју безбедност млади издвајају вршњачко насиље: сваки пети испитаник каже да је вршњачко насиље највећи безбедносни ризик, стоји у резултатима овог истраживања.

Збирно 23 одсто младих каже да је вршњачко насиље често или веома често у њиховој средини. Потом следе, саобраћајне несреће (15%) односно туче/насилни инциденти и корисници или продавци дроге на јавним местима (по 14%).

Укупно 87 одсто анкетираних, осећа се углавном или у потпуности безбедно у држави Србији. Али, испитаници се најсигурније осећају у свом дому и што се више удаљавају од личног простора – комшилук, школа/радно место и град у коме живе – то се осећају мање безбедно.

Поврење у полицију - 53 одсто

Највећи проценат младих наводи да је чуло за неки види насиља у својој околини (48%), док је 12 одсто младих лично упознато са насиљем које се дешава у њиховој околини. Међу испитиваним облицима насиља, млади у Србији најчешће наводе да су доживљавали психичко насиље. Тако 15 одсто анкетираних каже да се једном или више пута налазило у ситуацији да доживи психичко насиље, а фреквенција доживљене ове врсте насиља је значајно већа код жена.

Више од половине младих (53%) препознаје полицију као институцију која у највећој мери штити њихове и интересе њихове породице. Иза полиције, али уз велику разлику, наводе војску, па председника државе. Упитани шта је разлог због ког у поједине институције немају поверења да их могу заштитити од насиља, највећи удео испитаника давао је одговоре да су то незаинтересованост, неефикасност и споро реаговање институција.

Млади у Србији доминантно мисле да одређена дискриминација постоји у нашем друштву и да су особе са инвалидитетом и Роми најдискриминисаније групе – 23 одсто испитаника је навело особе са инвалидитетом, а 22 одсто Роме.

четвртак, 07. новембар 2024.
13° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње