Читај ми!

Школа за децу са церебралном парализом - интересовање све веће, а места све мање

Школа за децу са церебралном парализом "Миодраг Матић" јединствена је у Србији. Похађа је 60 ученика са вишеструким развојним тешкоћама. После бањске рехабилитације деце, али и адаптације почела је школска година и за прваке. Интересовање за школу је све веће, а места је све мање.

За први дан у школи Никола је научио песмицу о петлићу певачу. Са њим још 9 другара, сви са церебралном парализом, уче облике и боје, прва слова и бројеве.

"Нама у кући делује задовољније с обзиром на то да је он и невербалан и не може да хода. Ми гледамо да му време испунимо на тај неки начин, чак и логопед сматра да ће му пријати социјализација и окружење вршњака", каже Љиљана Милатовић, Јагошева мама.

И Душанка Милошевић, Павлова мама, каже да се њен син уклопио и да ће више напредовати.   

"Има супер другаре и мислим да се лепо уклопио јер је навикао уз старијег брата да нон-стоп нешто слуша, да се нешто дешава, зато што у разреду има другара који прича. То је њему занимљиво и мислим да ће више напредовати", прича Душанка.

Напредак и мала победа је и када се та деца први пут одвоје од родитеља. С првачићима са церебралном парализом ради читав тим учитеља, дефектолога, логопеда, реедукатора психомоторике...

"За свако дете ми радимо по редовном плану и програму. Међутим, након два месеца опсервације за ђаке прваке се израђује тзв.ИОП индивидуални образовни план, где се онда у будућности базирамо на оне сфере где су деца јака, ми то потенцирамо", каже Гордана Рајић-Ђурковић, наставник разредне наставе, дефектолог олигофренолог.

Школа ради у оквиру болнице за церебралну парализу, па деца уз наставу добијају и здравствену подршку. Интересовање је толико да су први пут морали за 4 одељења да организују поподневну наставу.

"Ја очекујем да за две године буду попуњени капацитети и онда после тога не знам шта ћемо, то што имамо, имамо. Ми смо у уговору са болницом, тај простор користимо, више од тога немамо, а све је већа навала на нашу школу и за једно две године биће проблема, у том смислу", каже др Зоран Р. Андрејић, директор ОШ за децу са церебралном парализом "Миодраг Матић". 

Зато апелују да се прошири простор и отворе нове школе како у Београду, тако и у Србији. Напредак деце са церебралном парализом је спор, али могућ, кажу учитељи дефектолози који их стрпљиво, ситним корацима воде кроз школовање.

понедељак, 25. новембар 2024.
15° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње