недеља, 27.08.2023, 09:45 -> 12:10
Извор: РТС
Одлагање родитељства између биолошког сата и борбе за егзистенцију
Тренд у Србији, као и у свету, јесте да се родитељство одлаже због обезбеђивања егзистенције и напретка у каријери, али се заборавља на биолошки сат, поручује за РТС Ана Митровић, гинеколог-акушер на Клиници "Народни фронт". Време је највећи непријатељ у борби за потомство, истиче Маријана Аризановић из Удружења "Шанса за родитељство".
Према резултатима пописа, скоро трећина становника Србије старијих од 15 година нема ниједно дете, Маријана Аризановић је, гостујући у Јутарњем програму РТС-а, рекла да увек постоји шанса за родитељство, те да свако од нас има свој пут, и да је питање да ли ће га изабрати.
"Важно је да свој пут изаберемо на време, јер је време највећи непријатељ у борби за потомство", истиче Аризановићева.
Додаје да су из Удружења "Шанса за родитељство" у контакту са особама које имају здравствених проблема да постану родитељи, који су покушавали или покушавају да уђу у процедуру вантелесне оплодње и лечења неплодности...
Поручује да се Удружење нада да ће у новембру, уз помоћ спонзора успети да отвори саветовалиште за родитеље који желе да усвоје децу због компликоване процедуре у том поступку.
Борба за егзистенцију и биолошки часовник
Професорка Ана Митровић прича да је од петка до данас рођено 28 беба у "Народном фронту".
Наглашава, међутим, да је тренд у Србији, као и у свету, да се родитељство одлаже због напретка у каријери, обезбеђивања егзистенције, али и чињенице да жена са 40 и 50 година данас изгледа као раније са 20 и 25.
"Ту се заборавља биолошки часовник. Нисмо још добили битку са биологијом, а можда не треба ни да је добијемо.То што је репродукција жене ограничена на период до 40-45 година у биолошком смислу, има својих оправдања", каже Митровићева.
Према њеним речима, биолошки оптимум је да се трудноћа остварује између 20. и 25. године.
"Значај породице у друштву стављен на друго место"
Митровићева указује и да је за младе важно да се штите од полно преносивих болести, које могу да буду и без симптома, али и од нежељених трудноћа да би се избегли абортуси.
"Стасавајући у адолесцентски период, који се поклапа са репродуктивним, млади треба да знају да ће правилним понашањем сачувати своје здравље за време када буду желели да буду родитељи", наводи докторка.
Истиче да у јавности морамо да вратимо "популарност породице".
"Имам осећај људски, не стручни, да је значај породице у друштву стављен на друго место. Мој лични став је да ако бисмо више радили на промоцији породице, да бисмо слику кроз неколико година могли да променимо", закључује Митровићева.
Коментари