Све скромнији речник студената – како очувати матерњи језик
Професори су, на основу семинарских радова, уочили све скромнији студентски речник. Ранија истраживања говоре да је фонд речи које користе академци шест стотина, док је фонд речи који се користи у писаним медијима две стотине. Зато, кажу, код ђака и студената треба развити љубав према матерњем језику и вратити их читању белетристике.
Србистика је врло важан простор живота српског народа, каже академик Светислав Божић. То је простор којим он улази у своју меморију, виталност, просторе слободе.
"Он може да говори, може да путује кроз своју литературу, кроз своју историју, своју духовност и секуларну и духовну, црквену. Наравно, коридор његовог спасења је врло широк. Уколико изгуби ту комуникацију савремену којом живи, уколико занеми, он губи могућност освајања слободе, губи могућност нитификације са једним веома сложеним временом и губи корак са много чиме", каже Божић.
Иако на нашим универзитетима има више катедри српског језика, чињеница је да места у првом уписном року и ове године нису попуњена – ни на једној.
"Ми не можемо да се такмичимо са свим слојевима електронских путовања, са свим слојевима вештачке интелигенције. Те ће ствари увек бити на сцени. Србистика, српски језик, српска књижевност, ћирилица у свему томе као известан симбол потражују велику борбу, велику будност и недопуштање да се падне у амнезију и заборав. Мислим да факултети, пре свега наш београдски факултет и универзитет, мора да остане помало и архаичан са малим креативним кашњењем, али са великом топлином у покушају да се спасе та драгоцена аура нашег смисла постојања сачува не као архаична ствар већ као ствар виталне и велике будућности", поручује Божић.
И пред породицом и друштвом је велики задатак очувања језика.
"Та матерња реч, та матерња мелодија, су једна диван атлас који не застарева и који не силази са хоризонта. Морамо да се боримо за то. Друштво има обавезу да не упропсати породицу, а породица уколико се не упропасти, може да спасе друштво. Све је страшно везано, а српски језик је та дивна, прагматична мекота која даје виталност и снагу једном народу да претраје веома комплексна и сложена времена која нису ни прва, нису ни последња, али нису наивна. Мало смо се успавали", наглашава Божић.
А да би очували језик и културу, сматрају лингвити, треба и повећати број часова матерњег језика.
Коментари