Читај ми!

Симптоми који треба да вас забрину ако сте се дуго аутомобилом враћали с пута

Много је оних који се у овим врелим данима враћају с пута и њима се саветује да, поред повећаног уноса течности, праве и чешће паузе. Зашто су путници који проводе више сати без паузе у повећаном ризику од плућне емболије, објаснила је докторка из Хитне помоћи Ивана Стефановић.

Врели дани су пред нама – жива у термометру ближиће се 40. подељку у наредним данима. Лекари саветују да треба расхладити просторије, уносити доста течности, надокнадити минерале који се губе знојењем и облачити се адекватно.

Ако се враћате са одмора и у аутомобилу проводите осам и више сати, требало би да правите чешће паузе.

"Ско се враћате или идете на дуг пут, али више ми то можемо да констатујемо кад се враћате, значи нека путовања која су у колима и преко осам сати, вама су ноге практично у принудном положају, као нека врста имобилизације. Ако не правите чешће паузе, мада чак и тада може доћи до настанка плућне емболије, зато што се успорава циркулација, релативно је гушћа крв зато што је вруће, па изгубимо течност знојењем", објашњава др Ивана Стефановић.

Ако осетите симптоме у виду непријатности у грудима или бола у грудима, недостатка даха, да се заиста осећате лоше, добро би било да се јавите лекару, пулмологу, како би се искључила плућна емболија.

четвртак, 03. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом