Читај ми!

Отворена сезона купања на Ади Циганлији, постоје правила која би сви требало да поштују

Температура воде на Ади је достигла 22 степена, што је међународни стандард за безбедно купање. То значи да данас од 10.30 купачи могу да уђу у Савско језеро и да се расхладе, под условом да поштују правила купалишта.

Маја Павловић из ЈП "Ада Циганлија" апелује на купаче да поштују правила купалишта, на којем дежура између 40 и 60 спасилаца.

"Између 40 и 60 спасилаца дежураће на плажама на Савском језеру. У зависности од броја купача, температуре на обали, спољашње температуре, њихови координатори координираће све спасиоце који ће боравити на језеру. Оно што је битно је да поштују сва њихова упутства и да не препливавају Савско језеро, купају се у зонама обележеним за купање", навела је Павловићева.

Пре него што је почела сезона купања, два дечака су се утопила у Савском језеру.

"Немили догађај обележио је перио пред почетак сезоне. Међутим, оно што константно апелујемо из јавног предузећа је да се поштују правила понашања на купању, да до тих ситуација не би дошло", навела је Павловићева.

Посетиоце Аде Циганлије саветује да се у најтоплијем делу дана, ако могу, склоне са сунца, да не улазе у Савско језеро под дејством алкохола и психоактивних супстанци и да прате сва могућа упутства која даје спасилачка служба.

На питање репортера РТС-а да ли је нешто урађено по питању траве у води, одговара да се трава свакодневно коси у Савском језеру од 1. априла.

Како да се понашате на купалиштима

Пре уласка у воду не треба конзумирати алкохол нити било какве друге психоактивне супстанце – aлкохол доводи до смањеног расуђивањa, поремећаја координације покрета, поремећаја свести, што повећава ризик од утапања.

Такође, у воду не треба улазити одмах након оброка, а најбоље би било да између оброка и пливања протекне најмање два сата.

Уколико не знате да пливате или нисте добар пливач, у воду немојте улазити сами и без адекватне опреме која ће вам помоћи да се одржавате на површини.

Избегавајте да пливате сами и увек пливајте у друштву старијих и искуснијих пливача. Увек пливајте у обележеним зонама које надгледају спасиоци.

Уколико у току пливања осетите умор обавезно направите паузу – изађите из воде или се одморите у плићаку.

Како позвати помоћ 

Уколико се нађете у невољи – трудите се да останете смирени, окрените се на леђа и плутајте, подигните руку и сигнализирајте спасиоцима да вам је потребна помоћ.

Ако видите да се неко дави, позовите спасиоца, немојте покушавати сами да помогнете да не бисте и ви постали дављеник. Додајте особи у невољи неку грану, шлауф, или слично.

Имајте у виду да постоје водене струје за чије је савладавање потребна већа снага. Уколико вас ухвати водена струја не опирите јој се и не покушавајте да пливате супротно од смера њеног кретања – останите мирни и пливајте низ струју, дијагонално ка обали.

Специфичности отворених вода 

Не заборавите да пливање у отвореној води није исто што и купање у базену – информишите се о струјама, температури воде, биљном и животињском свету како не бисте доспели у непредвиђену и непријатну ситуацију.

Опрез у рекама и језерима мора бити повећан и због мутне воде, често неравног дна и изненадних прелаза у дубину.

субота, 21. децембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње