Читај ми!

Спуштање старосне границе за кривичну одговорност – оштар одговор друштва или емоције испред разума

Адвокат Вељко Делибашић каже за РТС да након трагедија попут ове у школи "Владислав Рибникар" на Врачару није добро мењати кривичне законе јер тада људи реагују емоцијама, а не разумом. Истиче да спуштање старосне границе за кривичноправну одговорност не би спречило сличне злочине, док полицијски психолог Даг Коларевић сматра да би казна имала одговарајући утицај јер је потребна као оштар одговор друштва.

Након трагедије у ОШ "Владислав Рибникар" на Врачару, Влада Србије је Министарству правде предложила да размотри могућност измена Кривичног законика како би се старосна граница за кривичноправну одговорност малолетних лица снизила са 14 на 12 година.

Адвокат Вељко Делибашић објашњава за РТС да Кривични законик сада прописује да су сва лица млађа од 14 година деца и да се кривични закон не односи на децу.

Наглашава да наука каже да праг не треба спуштати испод 14 година.

"Наравно да се ја приклањам науци и важно је имати у виду да није добро након оваквих догађаја мењати кривичне законе јер тада људи реагују емоцијама, а не разумом. Свакако треба препустити науци да одреди старосну границу", сматра Делибашић.

Наглашава да се ништа битно не би променило када би се граница спусти на 12 година и да таква одредба сигурно не би спречила сличан злочин.

"На то лице би се примењивале васпитне мере и у најгорем случају могло би да се изрекне упућивање у васпитно-поправни дом од шест месеци до четири године. Васпитно-поправни дом је установа у којој само постоје нешто ригорознија правила понашања и није ништа страшно, далеко је од затвора", објашњава Делибашић.

Истиче да зато изменом Кривичног законика као друштво не бисмо постигли ништа битно.

"То је погрешна идеја. Лаичка јавност мисли да све проблеме у друштву можемо решити кривичним правом, а то је потпуно погрешно. Кривично право је последње средство решавања било ког проблема, па и овог. Треба као друштво да нађемо начин да спречимо овакве догађаје. Када се догоде, то је већ сувише касно", истиче Делибашић.

"Казна потребна као одговор друштва"

Полицијски психолог Даг Коларевић сматра да би казна имала одговарајући утицај.

"Форензички психолози који раде са малолетницима установили су да захваљујући закону који штити интересе малолетника долази до контраефекта. Провлаче се без одговарајуће казне и доживе психичке проблеме. Њима је казна потребна као одговор друштва. То је мишљење психолога који раде у пракси са таквим случајевима", наводи Коларевић.

Каже да не може све да се спречи оштром казненом политиком, али да негде мора да се пресече и да друштво мора да пружи оштар одговор.

Сматра да казна не може да спречи злочине, али да је свакако потребно да друштво на монструозне ствари оштро одговори.

"То би послало снажну поруку за родитеље који имају оружје и који не васпитавају децу на одређени начин", каже Коларевић.

Истиче да није за репресију и гушење слобода, али сматра да деца виде када се неко извуче без казне.

"Већу одговорност сносе родитељи и друштво"

Адвокат Делибашић објашњава да за малолетнике (и оне старије од 14 година) уопште није предвиђена казна, осим у екстремним и изузетним случајевима када постоји казна малолетничког затвора.

"У свим другим ситуацијама се примењују васпитне мере. То је резултат науке која се бави том облашћу. Кажњавање само по себи не би ништа битно променило. Мора да постоји нека репресија, мора да постоји кривично право које има заштитну функцију, али у оба смера – штити друштво од друштвено штетних појава, али истовремено штити појединца од државе да не би самовољно и по потреби кажњавала грађане", наглашава Делибашић.

Каже да имамо одличан Закон о малолетним учиниоцима кривичних дела који се одлично примењује и да зато не треба ништа мењати.

Сматра да од дечака који је извршио злочин на Врачару већу одговорност сносе родитељи и друштво које је дозволило да се такав монструм појави.

"Морамо правити разлику између онога што ја као човек осећам – све најгоре према том монструму и према његовим родитељима, али што се тиче закона, отац тог монструма је само прекршио одредбе Закона о оружју и муницији и подлеже само прекршајној одговорности", сматра Делибашић.

"Биће које одлучи да побије људе нема страх од казне"

Делибашић каже да је ношење оружја без дозволе кривично дело за које је запрећена казна затвора до 12 година, али да се то односи само на пунолетне.

"На малолетне се примењују санкције за малолетнике, а за лица млађа од 14 година нема кривичног дела. Он не одговара за то што је неовлашћено носио оружје, не одговара за то што је убио те људе, не одговара за то што је ранио те људе. У односу на њега кривично право практично не постоји", наглашава Делибашић.

Сматра да биће које одлучи да побије људе сигурно не би имало страх и поштовање према запрећеној казни и да је питање зна ли уопште да постоји кривично право.

"Ниједан од тих монструма који су било где у свету извршили масовна убиства није био у страху чак ни од смртне казне, тамо где је прописана, тако да то сигурно неће спречити сличне догађаје", истиче Делибашић.

уторак, 08. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом