Преминуо генерал полиције у пензији Обрад Стевановић

Генерал полиције у пензији Обрад Стевановић преминуо је у 72. години, сазнаје РТС. Био је један од потписника Кумановског споразума, којим је окончана НАТО агресија на СР Југославију.

Обрад Стевановић рођен је 1953. године у Брекову, општина Ариље у Републици Србији. Основну школу завршио је у месту рођења 1969, а Средњу школу унутрашњих послова у Сремској Каменици 1973. године.

У Средњој школи унутрашњих послова (1973.-1979.), радио је на пословима наставника и командира наставног вода.

У Министарству унутрашњих послова Републике Србије (1979.-2001.) обављао је различите извршне, организационо – нормативне, наставне и руководеће послове, на дужностима инспектора, руководиоца групе, шефа одсека, начелника одељења, заменика начелника и начелника Управе полиције, команданта Посебних јединица полиције, помоћника и саветника министра унутрашњих послова, у звањима (чиновима) од самосталног инспектора до генерал-потпуковника полиције.

Повремено је обављао дужност члана Команде и заменика команданта Здруженог одреда полиције Савезног министарства унутрашњих послова (1981.-1988.) и дужност  руководиоца и члана Штаба Министарства унутрашњих послова Републике Србије за Косово и Метохију (1989.-1995.).

На дужности помоћника министра унутрашњих послова Републике Србије обављао је и послове координације рада Полицијске академије, Више и Средње школе унутрашњих послова (1996-2000.).

Изводио је наставу из више предмета на различитим врстама стручног оспособљавања и усавршавања руководилаца и припадника активног и резервног састава редовних, посебних и специјалних јединица полиције и више пута био председник и члан комисија Министарства унутрашњих послова Републике Србије за полагање стручних испита овлашћених службених лица (1980-1995).

Поред осталог, био је председник Управног одбора Завода за заштиту здравља радника Министарства унутрашњих послова (у два мандата), председник Уређивачког одбора листа Полицајац, члан Управног одбора Полицијске академије и председник Стрељачког савеза Србије (у четири мандата).

Током рата у Хрватској, Босни и Херцеговини и на Косову и Метохији, командовао је Посебним јединицама полиције (ПЈП) Ресора јавне безбедности. Један је од тројице потписника војно-техничког споразума у Куманову 1999. године, којим је окончана НАТО агресија на СР Југославију.

Сведочио је пред Хашким трибуналом као сведок одбране у процесу против Јовице Станишића и Франка Симатовића.

За резултате рада у Министарству унутрашњих послова Републике Србије, одликован je са више одликовања од којих су најзначајнија: Медаља заслуга за народ, Орден рада са златним венцем и Орден југословенске заставе првог степена.

четвртак, 17. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом