Читај ми!

Како студенте вратити наставничкој професији

За смер наставника математике у Београду одлучило се ове године само шест бруцоша. Одговор на ово питање својом платформом предлаже десет факултета Универзитета у Београду.

Платформу за унапређење статуса наставничких студијских програма и стимулисање средњошколаца за упис на наставничке факултете је прошлог месеца усвојио Сенат Универзитета у Београду. У међувремену је допуњена и ускоро би требало да буде упућена Министарству просвете.

Како наводи проректор Универзитета у Београду проф. Дејан Филиповић допуњена Платформа предлаже формирање мешовите радне групе представника ресорног министарства и представника наставничких факултета, како би се утврдило колико професора одлази у пензију и за колико година ћемо остати без наставног кадра.

Друга допуна тиче се стратегије развоја образовања 20-30 која препознаје овај проблем, додаје Филиповић.

Професори сматрају да у решавање овог питања треба да се укључе сви факултети где се школују будући наставници. На Географском факултету Универзитета у Београду, на пример, већ неколико година нема самофинансирајућих студената на наставничком смеру. Зато се студенти стимулишу да се у што већој мери укључе у рад школа.

"Оно што је наш факултет донео пре неколико година одлуку то је да се смањи школарина за студенте мастер студија на наставничком смеру, зато што је њима потребан да би радили у основним и средњим школама", додаје Филиповић.

Платформу су сачинили декани Филозофског, Филолошког, Хемијског, Физичког, Математичког, Биолошког, Географског и Факултета за физичку хемију. Придружили су им се Учитељски и Православно- богословски факултет.

На Православно- богословском факултету подсећају да и тај факултет школује просветни кадар, вероучитеље, којих у Србији има око 1.000, и да за њих треба решити питање уговора о раду.

субота, 19. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом