КиМ после бомбардовања – без Срба остали градови и села, Метохија готово испражњена

Након потписивања Кумановског споразума и повлачења војних и полицијских снага са Косова и Метохије, Срби су остали незаштићени. Већина њих кренула је на пут у непознато и на пут без повратка. Грачаница је једно од места где и данас Срби опстају. Небојша Стојановић, који је радио у Пошти у Приштини када је почетком априла погођена пројектилом у нападу НАТО-а, говорио је за РТС о трагичној ноћи.

Срби су након бомбардовања 1999. године остали у срединама у којима се колико толико осећају безбедно. Без Срба су остали градови, села, читава подручја. Срба нема у Приштини, Пећи, Призрену, Урошевцу, Ђаковици. Метохија је готово испражњена од Срба.

Бомбардовање је, према најави оних који су га покренули, требало да на Косово донесе слободу, али се догодило супротно. Не само за Србе, већ и Албанце, иако они нерадо говоре о томе. Албанцима је бомбардовање донело нове услове и нови начин живота, али нема благостања и реда који су очекивали.

Првог дана бомбардовања, на Косову су погођени војни циљеви око аеродрома, недалеко од Приштине.

Према међународним изворима, у нападима на Косову страдало је више од половине погинулих у целој тадашњој Југославији.

Осим војних, авиони НАТО-а су гађали и цивилне циљеве.

Погођена је колона избеглица у Ђаковици. Тада је убијено 75 цивила, а више од 100 је било повређених. Погођен је аутобус код Пећи у којем је 17 особа убијено, а 44 повређено. У селу Кориша код Призрена убијено је више десетина цивила.

У аутобусу у Лужану код Подујева убијене су 44 особе. Гађан је затвор Дубрава у Истоку, где је убијено најмање 20 затвореника, затим конвој новинара на путу Призрен-Брезовица, где је једна особа убијена.

По окончању ваздушне кампање, на Косово је ушло неколико десетина хиљада међународних војника. Данас их је неупоредиво мање, али база америчких војника Бондстил и даље је у функцији.

Уласком међународних војника и повратком албанских избеглица наступио је масован одлазак Срба.

Процењује се да их је на Косову остало између 100 и 130 хиљада. Остали су да живе у изолованим подручјима, са ограниченим степеном кретања.

Традиционално окупљање у Грачаници

Једна од средина у којој су остали је Грачаница са околином. У Грачаници се Срби сваке године окупљају на овај дан, одајући пошту страдалима.

Тако ће бити и данас. Њихово окупљање најављено је за 11 часова поред спомен крста, посвећеног страдалим Србима у НАТО бомбардовању и током егзодуса након 1999. године.

петак, 22. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње