понедељак, 06.03.2023, 17:35 -> 19:29
Извор: Танjуг, РТС
Радна недеља од четири дана – које су потребе запослених, а шта каже закон
Идеја о режиму од четири радна дана седмично покренула је дебату међу стручњацима у тоj области. Потредседник Савеза самосталних синдиката Србије Душко Вуковић истиче да је потребно код половине запослених у Србији, док Небојша Атанацковић из Уније послодаваца напомиње да наш закон не иде у прилог тој идеји.
Имајући у виду колико су запослени у Србији плаћени и низак ниво медијалне, односно просечне зараде, 50 одсто запослених у Србији – што је више од 1,2 милиона људи који прима од минималца до 60.000 динара, требало би да раде само четири дана у недељи, рекао је за Танјуг потпредседник Савеза самосталних синдиката Србије Душко Вуковић.
Вуковић је истакао да се ради о тренду хуманизације рада, те да такав систем није могућ у свим секторима.
"Тешко је чак и у уређеним системима и економијама, где размишљају да уведу или су имали можда неке пилот-пројекте, не можемо за све секторе рећи да може да се ради четири дана у недељи. У неким секторима може, у неким не може, али имајући у виду тренд хуманизације рада, баланса између професионалног и личног живота, требало би сви да тежимо ка томе да радимо само четири дана у недељи, а три дана да посветимо себи и породици", рекао је Вуковић.
Гледајући за Србију, Вуковић сматра да овог тренутка јесте велика мана што скоро сви послодавци у реалном сектору на оптималном нивоу држе ниво запослености и додаје да би решење за растерећење било да се упосли онај број незапослених људи, којих у овом тренутку има више од четиристо хиљада.
Шта каже закон
Небојша Атанацковић из Уније послодаваца тврди да такав режим рада није у складу са нашим законима.
"Наш закон каже да је радна недеља пет дана, али није обавезно, постоје и неке које су и шест дана. Сваки послодавац мора запосленом да дâ један слободан дан у оквиру седам дана недеље, тако да је то договор послодавца и запосленог да се другачије распореди радно време. Зависи од обавезе и врсте посла", рекао је Атанацковић.
Напомиње да је обавеза да се у току недеље испуни норма од 40 радних сати, које се, како каже, могу распоредити на четири дана по десет сати или пет дана по осам сати, што је најчешћи случај.
Атанацковић каже да је од пандемије дошло до великих промена што се тиче самог радног времена, много се више ради од куће, и додаје да се може очекивати да ће бити све више таквих неких ситуација.
Коментари