Читај ми!

Густа шума, планина, дубок снег – како изгледа обука војних специјалаца на Копаонику

У току је конкурс за пријем у специјалне јединице Војске Србије. Екипа РТС-а из емисије "Дозволите" посетила је једну од тих јединица. 72. бригада за специјалне операције је на зимској обуци на Копаонику.

Густа шума, мокар и дубок снег чине се као несавладива препрека. Међутим, у складу са мотом јединице "Када други не могу и не смеју, само је једна 72. која увек може и сме", припадници бригаде за специјалне операције вежбају тактику и извиђање у зимским условима. И хватање непријатељских војника. Задатак је јасан.

"У склопу зимске обуке изводе се садржаји из тактичке и физичке обуке. Кроз реализацију садржаја из тактичке обуке увежбавају се диверзантске акције и извиђање на брдско-планинском земљишту", наводи официр у 72. бригади за специјалне операције.

Осим кретања по густој шуми, 72. бригада вежба напредне технике скијања. Србија је брдовито планинска земља и одбрана земље захтева специјалце који могу да се крећу по таквој територији. И ногама и рукама.

"Данас овде овде увежбавамо тактичке радње и поступке диверзантске групе, приликом савлађивања вертикалних препрека. Све у циљу одржавања високог нивоа оспособљености, за извршавање диверзантских задатака", каже припадник 72. бригаде за специјалне операције.

Специјалци 72. бригаде за разлику од спортиста током планинарења на себи носе наоружање и војну опрему. То за њих и није проблем, јер бити специјалац значи бити посебан.

Обука од десет недеља 

"Да би постао припадник бригаде, морао сам прво да завршим селективну обуку у трајању од 10 недеља. Селективна обука је тај први корак ка свету елитизма, то је један својеврстан чин који вас издваја из просечне популације. Након селективне завршио сам основну и напредну специјалистичку обуку, где бих као круну издвојио курс верања и курс речних диверзаната", наводи припадник 72. бригаде за специјалне операције

Маскирно зимско одело добија своју пуну функцију код диверзантских акција. Као што је напад на непријатељско војно возило. И брзо извлачење. У овој вежби наравно нико није повређен, али су сви понешто научили.

Највећу вредност специјалних јединица Војске Србије чине добро увежбани људи. Међутим, важна је и савремена опрема. Део опреме чини и мултифункцијска камера "Џим". Користи се за извиђање. Открива циљ величине тенка на даљини од осам до десет километара или фигуру човека на четири километра. Користи се и за навођење противоклопне ватре, артиљерије и авијације Војске Србије.

"Џим" показује термовизијску слику, односно топлоту људског тела или камионског мотора. Обука на терену траје до дубоко у ноћ. Мрак не смета специјалцима јер имају наочаре за ноћ. Ово је само део обуке 72. бригаде за специјалне операције, који очекује младе људе коју прођу селекцију.

четвртак, 23. јануар 2025.
11° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове