Обједињена боравишна и радна дозвола за странце у Србији, шта доносе измене закона
Долазе нам радници из Турске, Кине, Русије, Непала. Неки подаци кажу да је само у јануару ове године издато четири хиљаде дозвола за рад, а процењује се да су прави бројеви и већи. Тачних података о томе колико их ради у нашој земљи нема. Влада Србије формирала је радну групу са задатком да предложи измене прописа о запошљавању странаца, који ће објединити боравишну и радну дозволу. У том послу учествује и Министарство за рад. Зашто су измене неопходне, проверава Јована Вулиновић.
Србија је све привлачнија за странце који желе да живе и раде у њој. Према процедури, да би странац добио радну дозволу прво мора да добије привремени боравак, за који је потребан уговор о раду, а за уговор дозвола за рад. Да ли ће измене закона убрзати процес доласка до радних дозвола, више о томе са Сањом Гавриловић из Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.
Зашто су измене биле неопходне и шта ново доносе?
Положај странаца у Републици Србији тренутно уређују два закона – Закон о странцима и закон о Запошљавању странаца. У току је обједињена расправа управо да би се побољшао положај запошљавања странаца, односно да би се увео акт јединствена радно-боравишна дозвола.
Странац да би се запослио, мора да иде у Управу за странце и поднесе захтев, да Управа одобрава привремени боравак. Послодавац који запошљава странца, мора да иде у Националну службу за запошљавање да поднесе захтев за радну дозволу. Национална служба издаје дозволу за рад.
На колико година ће се дозволе издавати?
Што се тиче периода издавања дозволе за рад, издаје се на временски период од 12 месеци. Кроз изене и допуне овог Закона, дозволе за рад ће се издавати на период до три године. Пстоји могућност продужетка дозволе за рад на три године.
Да ли ће ове поједностављене процедуре угрозити наше раднике, посебно возаче, грађевинске раднике, медицинске сестре? са тим кадровима смо у дефициту. Какав је њихов однос према тим пословима и да ли су наши радници заинтересовани?
Овај концепт странаца представља флексибилнији облик запошљавања странаца, али уз заштиту домаћих тржишта рада. Странац да би се запослио у РС, његов послодавац мора да се обрати Националној служби за запошљавање, која спроводи тест тржишта рада, односно утврђује да ли на евиденцији има домаћих држављана који одговарају тој позицији.
Република Србија свакако штити домаће тржиште рада. Влада РС, уколико дође до поремећаја на тржишту рада, може да уводи квоте за запошљавање странаца у одређеним делатностима и одређеним категоријама странаца.
Уводи се такозвани институт сагласности, који омогућава странцу промену послодавца. Шта тиме радник добија?
Странац који је добио јединствену дозволу за рад на три године, може да ради код једног послодавца на 12 месеци. Након тог периода он може да мења послодавца.
Да би то урадио, Национална служба за запошљавање спроводи тест тржишта рада, издаје сагласност да би странца могао да запосли код другог послодавца.
Могу ли се изменама Закона смањити злоупотребе странаца, које смо имали претходних година?
Прецизирали смо у основном појмовнику: упућена лица и ко се сматра упућеним страним радницима. Упућена лица имају специфичан положај, јер део права остварују код иностраног послодавца, а део у складу са прописима Републике Србије.
Доста смо дефинисали и појачали одредбе, јер упућено лице мора да ради у складу са прописима, да остварује зараду у складу са уговором о раду. Очекује се да Закон буде на усвајању у Скупштини већ у марту.
Коментари