Кризни штаб у Пироту: Амонијак није доспео у Нишаву, и даље цури из цистерне – школе и вртићи неће радити ни сутра
У Пироту је ванредна ситуација због цурења амонијака из преврнутог вагона. Због симптома тровања 51 особа је хоспитализована, од којих је десетак задржано на болничком лечењу. Једна особа преминула по пријему у пиротску болницу, али није потврђено да је узрок смрти тровање. Школе и вртићи неће радити ни сутра. Министар грађевинарства и инфраструктуре Горан Весић каже да је извршено мерење на пет локација у Пироту и да није забележено присуство амонијака. Градоначелник Владан Васић саопштио да амонијак није доспео у Нишаву, али да и даље цури из цистерне.
Извештај Бранислава Јовичића и Лидије Георгијев
Кризни штаб: Школе и вртићи у Пироту неће радити ни сутра, све препоруке остају на снази
Након састанка Штаба за ванредне ситуације Града Пирота све раније дате препоруке су остале на снази, јавља репортер РТС-а.
Школе и вртићи ни сутра неће радити, а препорука је да се не организује ни рад у фирмама и радним организацијама.
Биће постављена два инструмента за мерење концентрације амонијака у ваздуху - један код места исклизнућа вагона, а други у индустријској зони и након тих резултата биће предузети даљи кораци.
ЗЗЈ Пирот: Вода у Пироту безбедна за пиће и припрему хране
Како се наводи, резултати хемијске анализе вода из поменутих јавних и сеоских водовода показују да су сви узети узорци хемијски исправни и да вода из ових водовода може да се користи за пиће и припрему хране.
Резултати хемијске анализе реке Нишаве код села Станичења показују да је река Нишава треће класе (вредности амонијум јона – 0,44мг/л), са умереним еколошким статусом. Резултати хемијске анализе реке Нишаве код Беле Паланке показују да је река Нишава пете класе (вредности амонијум јона – 2,02мг/л), са лошим еколошким статусом, истиче се у саопштењу.
"У вечерњим часовима екипе Завода за јавно здравље Пирот извршиће поновно узорковање воде из реке Нишаве код села Станичење и код Беле Паланке у циљу праћења вредности амонијум јона у води", каже се у саопштењу Завода за јавно здравље Пирот.
Из тог завода наводе да ће након спроведеног узорковања и урађених анализа моћи да се изјасне да ли се временом вредности амонијум јона смањују или повећавају.
У Пироту нема концентрација амонијака
Након мерења утврђено је да у Пироту нема концентрација амонијака, јавља дописник РТС-а.
Важно је да амонијак није доспео у Нишаву како се синоћ претпостављало. Анализе су показале да је и вода из градског водовода и са јавних чесама исправна за пиће и у месту Станичење, које је близу места догађаја.
Резултати хемијске анализе реке Нишаве показују да је вода код тог села треће, а од Беле Паланке пете класе. Препорука је да се вода из мреже у Белој Паланци не користи за пиће из превентивних разлога. Није добро што амонијак и даље цури из једне од цистерни. Две особе су преминуле, једна ноћас у пиротској болници, а једна у близини места несреће. Узроци смрти биће познати након обдукције.
Министарка здравља др Даница Грујичић изјавила је да је задивљена реакцијом колега које су поднели највећи напор заједно са ватрогасцима. "Најтеже је пацијент турски држављанин који има сметњи са видом, али мислим да ће бити добро. Деца која су била хоспитализована су отишли кући", каже Грујучићева.
Начелница Хитне службе у Пироту др Владана Стојановић напомиње да су на месту инцидента били ватрогасци, и да су они довозили пацијенте. "Један од ватрогасаца је испао изузетно хуман, јер је повређеном дао своју боцу са кисеоником. Важно је да су пацијенти добро, да су збринути и да је све прошло добро и организовано", наводи Стојановићева.
Догађај је утицао и на саобраћај на Коридору 10. Ауто-пут и магистрални пут су и даље затворени за саобраћај. Због ванредне ситуације не раде школе и јавне установе. Јутрос људи уопште није било људи на улицама, јавља дописник РТС-а.
Препорука Кризног штаба је и даље да грађани и даље не излазе напоље без преке потребе и да прате препоруке Штаба.
После инцидента код Пирота и изливања амонијака, стручњаци са Хемијског факултета у Београду саопштавају да у таквим ситуацијама највећа опасност прети органима за дисање, кожи и очима.
Велике количине амонијака могу да доведу до тешких опекотина, а маске које су се користиле за време епидемије нису адекватна заштита, упозоравају са Хемијског факултета.
Сотировски: Вода и ваздух у Нишу нису загађени, Нишлије ће имати воду
Градоначелница Ниша Драгана Сотировски изјавила је да су мерења показала да амонијака нема у нишкој градској води, ни и у ваздуху у овом граду као ни његовој околини.
Она је Танјугу изјавила да Нишлије не би требало да брину о водоснабдевању, иако је синоћ искључена фабрика за пречишћавање воде која воду допрема из Нишаве.
"Урадили смо то из предострожности мислећи да ће током ноћи талас који Нишавом стиже из Пирота стићи до Ниша. Међутим, то се није догодило и мерења и водовода и Института за јавно здравље су показала да амонијака у води није било, а јутрос смо добили информацију да заправо цистерна није ни дошла до самог корита Нишаве и да опасности нема", рекла је Сотировска.
Навела је да се у овом тренутку Ниш снабдева водом са изворишта и из резервоара, да воде има довољно, те да Нишлије не би требало да брину. Према њеним речима, још се не зна када ће поново постројење за пречишћавање бити у функцији.
"Вероватно у наредних неколико дана, али сада за њим и нема потребе," истакла је Сотировска.
Када је реч о ваздуху, навела је да су Управа за ванредне ситуације МУП-а Србије и стручњаци Института за јавно здравље радили неколико узорковања и показало се да амонијака у ваздуху у Нишу и околини нема.
Сотировска је истакла да нема разлога да у Нишу буде уведена ванредна ситуација, али како је нагласила, оно што се синоћ десило у Пироту је још један од знакова за размишљање у Нишу и у држави о томе шта и како урадити са пругом која пролази сам град, поред новог клиничког центра, војне болнице и кроз насељена места.
Вујовић: Нема места паници, пратимо ситуацију
Министарка за заштиту животне средине Ирена Вујовић изјавила је, поводом изливања амонијака из цистерне између Пирота и Беле Паланке, да за сада нема места паници.
Напоменула је да су узети узорци воде из Нишаве, те да је њено министарство активно укључено у праћење ситуације, као и да је Инспекција за заштиту животне средине у приправности.
"Министарство заштите животне средине прати ситуацију од синоћ откако се догодио немили догађај, из сата у сат. Еколошка инспекција је у приправности, али тренутно ми не можемо да обављамо никакав посао јер су на терену Министарство унутрашњих послова и Транспортна инспекција која је задужена за контролисање опасне робе", рекла је Tанјугу министарка Вујовић.
Према њеним речима, када надлежне екипе на терену заврше свој део посла, Еколошка инспекција ће прописати мере уколико буде било нежељених ефеката на животну средину.
Нагласила је да је Министарство ангажовало Институт за металургију Бор који врши мерења, као и Агенцију за заштиту животне средине.
Додаје да су јутрос у сарадњи са Водном инспекцијом узети узорци воде из Нишаве и да се чекају резултати мерења.
"У току дана тамо ће бити инсталирана аутоматска мобилна станица за мерења квалитета ваздуха, дакле наше станице не мере висину амонијака у ваздуху, али управо смо инсталирали анализатор који врши и то мерење и та станица ће бити постављена у току дана", рекла је Вујовићева.
Завод за јавно здравље: Вода из водовода и са чесама у Пироту безбедна за пиће
Републички штаб за ванредне ситуације наложио контролу ваздуха и воде
Јутрошња мерења су показала на више места у Пироту и Белој Паланци да ваздух није загађен, као и да извориште воде Медијана ка Нишу није контаминирано амонијаком, саопштено је на седници Републичког штаба за ванредне ситуације, којој је председавао командант штаба и министар унутрашњих послова Братислав Гашић.
Вршилац дужности помоћника министра начелника Сектора за ванредне ситуације Лука Чаушић нагласио је да су нетачне гласине да је један вагон упао у Нишаву и додао да су припадници Сектора за ванредне ситуације и даље на терену, саопштио је МУП.
Прецизирао је да су из шина исклизнула четири вагона и да је цурење амонијака утврђено из једног вагона, као и да је на терену интервенисало 57 ватрогасаца са 22 специјална возила и беспилотна летелица, као и 25 припадника Полицијске управе у Пироту.
"На лице места одмах су реаговали припадници МУП-а. Припадници Управе саобраћајне полиције одмах су затворили део ауто-пута, а припадници ватрогасно-спасилачких јединица интервенисали су на евакуацији људи у контаминираном подручју", казао је Чаушић и додао да су припадници полиције у Пироту предузели све мере и радње из своје надлежности.
Напоменуо је да је из контаминираног подручја у болничке центре у Нишу и Пироту пребачено 56 особа.
Републички штаб за ванредне ситуације донео је закључак којим се налаже Институту за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут" да, у сарадњи са Министарством за заштиту животне средине и Заводом за јавно здравље у Нишу и Пироту изврши контролу квалитета ваздуха на подручју Ниша, Пирота и Беле Паланке, контролу питке воде у овим градовима, контролу квалитета воде у водотоцима који се налазе у близини и низводно од места акцидента, као и стално праћење стања и предузимање неопходних мера на терену захваћеном акцидентом са аспекта угрожености здравља људи.
Такође, наложено је Министарству грађевине, саобраћаја и инфраструктуре да изврши проверу стања инфраструктуре у железничком саобраћају са аспекта безбедности учесника транспорта опасне робе и предузме неопходне мере за спречавање даљег ширења загађења.
Градским штабовима Ниша и Пирота и Општинском штабу за ванредне ситуације општине Бела Паланка наложено је да, у сарадњи са Сектором за ванредне ситуације, на својој територији руководе и координирају активностима на терену, ангажују све потребне субјекте и снаге система, обавештавају грађане преко средстава за јавно информисање о поступању, о квалитету воде и ваздуха, као и осталим информацијама од значаја за заштиту и спасавање.
Тело мушкарца пронађено у близини места превртања цистерне
Пиротска полиција потврдила је за РТС да је у близини места превртања цистерне са амонијаком, јутрос, пронађено тело мушкарца.
Форензичке екипе полиције су на лицу места, а обдукција ће утврдити узрок смрти.
Цистерна из које и даље цури амонијак веома оштећена
Амонијак и даље цури из једне цистерне која је веома оштећена. На лицу места је још око 60 припадника Сектора за ванредне ситуације из пет градова, који су до сада евакуисали 57 особа.
Ауто-пут и магистралини пут на Коридору 10 још су затворени за саобраћај.
У пиротској болници задржано је пет болесника. Четири на грудном одељењу, од тога два ватрогасца, затим један турски држављанин и један возач камиона. Један пацијент је примљен на интерно одељење. Сви су стабилно, рекао је др Војкан Ранчић, помоћник директора болнице у Пироту.
Стабилно су и пацијенти у Универзитетском клиничком центру у Нишу, где је од 15 примљених болесника, четворо задржано на посматрању.
Ноћас је у пиротској болници преминуо један старији срчани болесник, који се налазио у близини места несреће. Узрок смрти биће утврђен после обдукције.
Иако је препорука да се још не излази на улице, живот у Пироту се полако нормализује. Трговине и апотеке раде нормално.
У току дана биће донесена одлука да ли ће школе и вртићи радити сутра.
Помоћница министарке здравља Јелена Јанковић рекла је за РТС да се акцидент догодио у месту Сопотски Хан, 10 километара низводно од Пирота. У Белој Паланци, као и у селу Станичење, грађанима је дато упозорење да не користе воду за пиће.
Др Верица Јовановић указује на симптоме тровања: пецкање у очима, гребање у грлу, а код особа са хроничним кардиоваскуларним обољењима убрзани рад и лупање срца.
Кризни штаб: Цистерна није дошла у додир са водом, амонијак и даље цури
На седници Кризног штаба у Пироту саопштено је да у ваздуху у том граду нема амонијака, тј. да је количина амонијака на пет мерних места у граду равна нули.
Такође, саопштено је да оштећена цистерна није дошла у додир са водом, тј. са реком Нишавом. Међутим, из превентивних разлога, воду из чесме не би требало користити низводно од Пирота бар још неколико сати.
Градонaчелник Пирота и командант Кризног штаба Владан Васић каже да ванредна ситуација није укинута из мера предострожности.
Напомиње да је ситуација под контролом, али да предстоји анализа и да је потребно да стручњаци из основане комисије за овај случај кажу како поступати у наредном периоду.
"А, то пре свега зависи од тога да ли цистерна може да се санира, колика је количина амонијака истекла у ваздух и шта даље", рекао је Васић.
Апелује се на грађане да не излазе напоље без преке потребе и да, уколико излазе, обавезно користе маске. Школе и вртићи неће радити до даљег. У току дана ће се видети хоће ли та одлука бити промењена.
"Амонијак и даље цури, због тога што је сада много мања компресија у самој цистерни, цурење је успорено. Временске прилике нам не иду у прилог ако буде отопљења, али од људи који су на лицу места очекујемо иструкције", каже Васић.
Сви пацијенти примљени у болнице у Пироту и Нишу су ван животне опасности. У Пироту је задржано још пет пацијената, а у Нишу још шест особа које су задржане на посматрању.
У пиротској болници збринуто је и 14 страних држављана, који су пуштени кући.
Чаушић: Нема амонијака у ваздуху у Пироту, нишко извориште није контаминирао
Начелник Сектора за ванредне ситуације Лука Чаушић рекао је да према јутрошњим мерењима нема амонијака у ваздуху у Пироту, као и да извориште воде Медијана у Нишу није контаминирано.
Он је рекао да је ситуација у Пироту стабилна и поручио да грађани треба да остану прибрани и слушају надлежне органе.
Чаушић је за Пинк рекао да се од 21 вагона цистерне са амонијаком, четири изврнуло јуче, као и да је амонијак цурио из једне. Додао је да ниједан вагон није завршио у Нишави.
Министарство заштите животне средине: Пратимо ситуацију на терену
Министарство заштите животне средине прати ситуацију на терену, a мерења тренутних загађујућих материја као и мониторинг спроводе Институт за металургију из Бора и Агенција за заштиту животне средине, саопштило је Министарство.
"Инспекција заштите животне средине је у приправности и у сарадњи са свим релевантним органима и институцијама, јавност ће бити обавештена о свим налазима истраге и наредним корацима у циљу минимизације последица по животну средину", наведено је у саопштењу.
У УКЦ Ниш примљено 15 пацијената
У Ургентном центру УКЦ Ниш збринуто је 15 пацијената повређених током акцидента са изливањем амонијака у околини Пирота.
Весић: Мерење на пет локација у Пироту није показало присуство амонијака
После изливања амонијака код Пирота, ситуација је нешто мало боља, него синоћ, јавља дописник РТС-а. Педесет особа збринуто је болници, од тога 15 у УКЦ Ниш.
Министар грађевинарства који је дошао на лице места Горан Весић рекао је за РТС да нема разлога за панику, али има разлога за опрез јер "ситуација није санирана". Апеловао је да се грађани придржавају упутства да би се сачували животи.
Према његовим речима, формиране су две комисије да би се утврдило шта се догодило, и извештаји ће бити објављени.
Министар је захвалио на правовременој реакцији.
Весић је рекао да је извршено мерење на пет локација у Пироту и није забележено присуство амонијака.
"Лоша инфраструктура је разлог исклизнићу воза, 2018. потписана је реконструкција и тек ове године у марту расписан тендер, разговараћемо зашто се чекало толико на реконструкцију", рекао је Весић, одговарајући на питање да ово није први инцидент на том делу пруге.
Заменик начелника сектора за ванредне ситуација Бобан Стевановић рекао је да је током ноћи 56 особа евакуисано, да је 15 задржано у УНК Ниш, а 9 задржано у Пироту у болници.
Водоснабдевање у Пироту је регуларно, док је у Белој Паланци забрањена вода за пиће превентивно.
Преусмеравање саобраћаја са ауто-пута код Пирота и Беле Паланке
Због обуставе саобраћаја на ауто-путу Е-80, због акцидента са амонијаком, на деоници петља Пирот запад – петља Бела Паланка и на државном Пирот – Бела Паланка, саобраћај се са ауто-пута преусмерава, пренео је Ауто-мото савез Србије.
Саобраћај се са ауто-путу преусмерава на следећи начин:
– возила која долазе из смера Ниша користе искључење на петљи Пирот исток,
– возила која долазе из смера граничног прелаза Градина користе искључење на петљи Бела Паланка, и даље се усмеравају на алтернативни путни правац Бела Паланка – Пирот, преко места Понор.
Вртићи и школе у Пироту не раде
У Пироту је на снази ванредна ситуација после цурења амонијака из преврнутог вагона. Због симптома тровања, 51 особа је хоспитализована. Школе, вртићи и јавне установе данас не раде.
Осим полиције, месту несреће ни јутрос се не може прићи, јавља дописник РТС-а.
Очекује се долазак министра грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горана Весића, као и инспектора.
Добра вест је да цистерне највероватније нису дошле у додир са реком Нишавом, јавља дописник РТС-а.
Ауто-пут и магистрални пут на Коридору 10 су и даље затворени за саобраћај, а алтернативни правац је стари пут за Белу Паланку.
Вагон са амонијаком преврнуо се јуче на прузи између Пирота и Станичења и том приликом дошло је до цурења тог гаса у атомосферу.
Педесет једна особа је хоспитализована у пиротској болници због симптома тровања амонијаком. Још осморо смештено у УКЦ Ниш. Упућен је апел мештанима да не излазе напоље. Једна особа је преминула у болници у Пироту, али нема потврде да је узрок смрти тровање амонијаком.
Пиротски штаб за ванредне ситуације саветује грађане да избегавају употребу воде за пиће са извора и јавних чесама, док је Штаб за ванредне ситуације Општине Бела Паланка наредио да се не користи вода из водовода за пиће и припремање хране.
Водоснабдевање Ниша није угрожено, саопштила је градска управа. Из превентивних разлога искључена је фабрика воде у Нишу, као и наливање воде из изворишта Медијана.
Коментари