уторак, 13.12.2022, 08:30 -> 13:24
Извор: РТС
Да је 11 породица рекло "да", више од 90 живота је могло бити спасено
Ове године у Србији је урађена само једна кадаверична трансплантација, док се трансплантације бубрега од живих давалаца могу набројати на прсте обе руке. Недовољно, јер у Србији у овом тренутку на трансплантацију бубрега чека тридесеторо деце, а на орган као лек и више од 2.000 одраслих.
Неопходно је оживљавање програма трансплантације у Србији, јер је само у овој години било 11 потенцијалних донора и сваки пут је одговор породице био "не".
Младен Тодић из Удружења "Заједно за живот" један је оних који су данас живи захваљујући једном "да" – пре шест година урађена му је трансплантација јетре.
"Поражавајућа је статистика, поражавајући су бројеви. Ове године имамо само једну кадаверичну трансплантацију, прошле године имали смо девет", каже Тодић.
Једно "да" може спасити осам живота, али се донирањем органа не спасава се живот само човеку којем је тај орган потребан већ се спасава читава породица.
"Као што је пре шест година, нечије 'да' спасило мој живот, продужило га, и омогућило ми да останем уз своју супругу, своју ћерку и да могу да одведем своју ћерку првог дана у школу", каже Тодић.
Додаје да су само у августу и септембру лекари у Ургентном центру Клиничког центра Србије девет пута питали породице чији су ближњи преминули да се органи донирају.
"Ниједно 'да' лекари који се боре за то 'да' нису добили", рекао је Тодић.
Истиче да је то поражавајуће за целу државу и народ.
"Сви знамо да смо хуман народ, али очигледно да је проблем у нечему другом. Конкретно, ми из удружења, пацијенти који чекају трансплантацију, они који су прошли процес трансплантације, сматрамо да је проблем у свести грађана и предрасудама које прате тему", рекао је Тодић.
Због тога су, у сарадњи са Министарством здравља и Радио-телевизијом Србије, покренули кампању у којој ће људи моћи да чују њихове приче.
"Да говоримо своје животне приче, своје судбине, колико је тешко чекати орган у Србији, колико је тешко дочекати орган и на неки начин да утичемо на свест грађана да када медицина неком њиховом најмилијем не може више помоћи – да се сете неког тамо Младена, Лазара, Оље, Јелене, Кокија и да кажу – еј, па тим људима је потребан орган, дај да потпишем ту сагласност и да тај мој неко настави да живи кроз неког другог", каже Тодић.
У кампању ће укључити све који могу да помогну, како би програм трансплантације у Србији оживео.
Коментари