Читај ми!

Како ће се у Србији дочекивати Нова година – на којим трговима се слави, где су вашари и шта кошта

Од Нове године деле нас још само три недеље. Проверавали смо како се градови у Србији и угоститељи у њима припремају за најлуђу ноћ. И док ће се на појединим трговима славити, и ове године постоје локалне самоуправе које су одлучиле да новац намењен организацији дочека 2023. на отвореном преусмере у хуманитарне сврхе.

Највеће интересовање за дочек Нове године како домаћих, тако и страних туриста је за Београд. У престоници ће се 2023. година на отвореном дочекати на две локације: испред Народне скупштине, где ће концерт бити намењен млађој популацији, и у Београду на води, најавили су надлежни.

У периоду од 15. децембра до 15. јануара трајаће манифестација "Београдска зима" у оквиру које ће бити мноштво бесплатних садржаја и за најмлађе и за најстарије посетиоце.

"Према нашим подацима, смештајни капацитети у Београду су у периоду око новогодишњих празника готово у потпуности попуњени. Ми смо презадовољни бројем посета из иностранства. Чак и новембару је попуњеност била значајно већа него раније.

Од јануара до новембра Београд је имао исти број ноћења као у читавој 2019, која је била рекордна. Ако је 2019. било око 2.700.000 ноћења, ми смо до краја октобра стигли до тог броја. То значи да ће број ноћења у 2022. бити око три милиона.

Туристи долазе из целог света. Из Руске Федерације, Турске, Немачке, региона. Ми нисмо више само регионална, па чак не ни Европска, већ светска дестинација. Популарни смо и у Америци.

Једино је драстично мање гостију из Кине него што је то било 2019. Надамо се да ће то да се промени ускоро, поготово што се уводе две нове авионске линије за Кину", каже Миодраг Поповић, директор Туристичке организације Београда.

Анкета показује да се цене дочека у кафићима, ресторанима и хотелима у престоници у које су укључени пиће и храна крећу од 40-ак, па до чак 200 евра по особи.

У Новом Саду дочек 2023. и завршница пројекта Европска престоница културе

Организованог дочека 2023. биће и у Новом Саду, али не на тргу, већ у Подграђу Петроварадинске тврђаве. То ће истовремено бити и улазница у завршницу пројекта Европска престоница културе. Осим за 31. децембар, српска Атина има спреман програм и за 13. јануар.

"Дана 31. децембра наступају британски трио Kosheen, Stereo MC's, DJ Biesmans, Perpetuum Jazzile, као и домаћи алтернативни бендови Репетитор, Обојени програм, Монохром и други.

Дана 13. јануара наступаће џез пијаниста Tigran Hamasyan, Севдализа, Констракта, Shortparis, виолиниста Лајко Феликс, Ke Ma i Šihan Vang, Nneka, Yu grupa у 'unplugged' издању, Divanhana, Сана Гарић...

Биће организоване и три изложбе – једна посвећена Милени Марић Ајнштајн у Музеју Града Новог Сада на Петроварадинској тврђави, друга Милутину Миланковићу у Студију М, док ће се трећа одржавати на отовореном на Петроварадинској тврђави и биће посвећена Николи Тесли.

Што се расположивости капацитета тиче, разговарали смо са неколико хотела и сви су рекли да су у то време већ попуњени 90 до 100 посто. Очекујемо да ће и сви кафићи бити пуни.

Код нас је традиција да се слави и вече пре и за дочек и дан после. Међу младима су веома актуелне и дневне журке", каже Жељана Рудић, организатор за развој и промоцију туристичких производа Туристичке организације Новог Сада.  

У појединим новосадским кафићима улаз је слободан, док ће цене пића бити нешто више него обично. Цене аранжмана у које су укључени пиће и храна крећу се од 30-ак евра по особи, па навише.

Без дочека на тргу у Суботици, новац иде младима и за лечење деце

Божићно-новогодишња атмосфера већ се осећа у центру Суботице.

"Почео је традиционални зимски вашар у центру града. Постављено је 70 карактеристичних дрвених кућица у којима су понуђени новогодишњи сувенири и поклони, рукотворине, гастрономски специјалитети и топли напици.

Вашар ће на Малом Корзоу бити отворен до 8. јануара наредне године. Из локалне самоуправе наводе да ће од 15. децембра у граду и приградским насељима бити постављено пет мобилних клизалишта, док се у центру града монтира ледени тобоган за децу.

Половином децембра, на период од месец дана, биће укључени новогодишњи украси, али ће, због штедње струје, радити за 30 процената мање расветних тела", јавља дописник РТС-а Тони Бедалов.

"У хотелима и ресторанима Суботице и Палића увелико се продају новогодишњи аранжмани. У највећем хотелско-угоститељском предузећу на Палићу – 'Елит Палићу' кажу да је велико интересовање за празничне дане, па је око 50 процената хотелских капацитета већ продато.

Тродневни новогодишњи аранжман са два ноћења и дочеком Нове године у ресторану 'Мала гостиона' стаје 28.500 динара. Новогодишња ноћ у палићком ресторану који је недавно прославио 170 година рада стаје 6.000 динара по особи, а реприза 4.000 динара.

Тренутно је резервисано око 40 процената места. Остали суботички угоститељски објекти нуде прославу најлуђе ноћи по ценама од 50 до 70 евра. Неколико локала објавило је и позиве за дневне дочеке који почињу 31. децембра у подне.

Градоначелник Суботице Стеван Бакић донео је одлуку да средства из буџета Града, у износу од 5.911.000 динара, опредељена за дочек Нове године на централном градском тргу, буду преусмерена младима и за лечење деце", додаје наш колега.

У Шапцу и Зрењанину све популарније дневне журке

У Шапцу се још не зна да ли ће бити организованог дочека на градском тргу.

"Новогодишња расвета на улицама засијаће 15. децембра. Већина локала у граду традиционално организује дочек Нове године. У ресторану 'Мали Балакан', сва места су већ попуњена, а цена по особи у том угоститељском објекту је 5.500 и 6.500 динара.

За најлуђу ноћ, углавном су у понуди аранжмани са неограниченом конзумацијом хране и пића. Најјефтнија таква резервација је, како смо сазнали, 4.500 динара по особи, а најскупља улазница је у хотелу 'Слобода' 85 евра. У Шапцу су последњих година све популарније дневне журке, уочи дочека Нове године", каже Ненад Томашевић, дописник РТС-а из Шапца.

Зрењанинци и њихови гости 2023. ће моћи да дочекају на градском тргу уз звуке рок бендова.

"Цела површина Трга слободе биће окићена и претворена у 'Божићно село' са улазним капијама, кућицама, јелкама, клупама и местима прилагођеним за фотографисање.

Од средине децембра на том простору Туристичка организација Града Зрењанина и Канцеларија за младе организују свакодневну продају производа из домаће радиности, сувенира, новогодишњих декорација, топлих напитака (кувано вино, топла чоколада, чај) и брзе хране (лангош, мекике, кобасице).

На тргу ће бити постављено и пет горионика са пањевима и балама сламе за седење. Новогодишњи програм почиње 30. децембра у 20 сати, када ће се на централној бини смењивати ди-џејеви и плесне групе", каже Сања Петровић, директор Туристичке организације Зрењанина.

"Програм под називом 'Град отвореног срца' почиње 31. децембра у 10 ујутру. Наступаће градски дечји хор, КУД-ови, позоришне трупе, Деда Маразови ће делити пакетиће, биће одржана изложба кућних љубимаца, а деца ће сама осмислити најлепшу новогодишњу честитку.

Вечерњи програм почиње у 22.30, а тачно у поноћ, сви посетиоци уживаће у ватромету. Наши смештајни капацитети су у потпуности спремни да приме госте. За сада, када је реч о страним туристима, имамо резервације из Словеније, Румуније, Босне и Херцеговине, Северне Македоније, Бугарске...", додаје наша саговорница.

Зрењанински угоститељи су припремили разноврстан и богат програм, а интересантно је да кафићи све више стављају акценат на дневне журке. У појединим локалима улазнице се не наплаћују, али је резервација обавезна. Понуде које укључују пиће и храну крећу се од 4.500 до десетак хиљада динара.

Зајечарски угоститељи обећавају богат мени и врхунску забаву

Зајечарски хотели и ресторани се после две године паузе због здравствене ситуације, убрзано припремају за дочек Нове године.

"Многи угоститељски објекти још нису изашли са понудом и ценама, али сви обећавају богат мени и врхунску забаву. Из градске управе и даље немамо потврду да ли ће бити организованог дочека Нове године на тргу, као што је то било ранијих година, пре короне.

Незванично сазнајемо да се програм припрема, а у ком формату, биће објављено наредних дана. Оно што је сигурно јесте да ће од 26. до 30. децембра, у организацији Туристичке организације Зајечара, на градском скверу бити одржан Новогодишњи базар.

Своје производе – мед, ракију, вино, сухомеснате прерађевине, текстил и ручне радове изложиће произвођачи из разних крајева Србије. Биће организован и програм за најмлађе у оквиру којег ће Деда Мраз делити деци поклоне", јавља колега Владимир Глишић из зајечарског дописништва.

И ове године планине у Србији угостиће за дочек Нове године десетине хиљада посетилаца

Планине су честа новогодишња дестинација за бројне туристе.

"Новогодишњи празници на планини, па још ако буде снега – права идилична слика. На планинама у ужичком крају, традиционално се, годинама, тражило место више. Тако ће, чини се, бити и овога пута.

Најпосећенији ће бити Златибор, где је већ распродато око 80 одсто места у хотелима, али ће по најавама све бити пуно. Тродневни аранжмани, у зависности од броја хотелских звездица и оног шта укључују коштају 37-38.000 динара до преко хиљаду евра. За најам апартмана треба 100 евра дневно, па навише. Као и раније организују се дочек и реприза дочека на отвореном уз концерт на Краљевом тргу крај језера у центру планине.

Иако се договори са извођачима тек приводе крају, извесно је да ће 1. и 2. јануара у златиборским хотелима и ресторанима бити добар део естраде, а очекује се око 50.000 туриста", каже дописница РТС-а Славица Јовановић.

"На Златару се, такође, увелико попуњавају капацитети тј. резервишу места. Тродневни хотеласки аранжман на тој планини је у просеку 20 до 30.000 динара, закуп апартмана је од 60 до 100 евра дневно, а сам дочек уз вечеру 4-5.000 динара. Велико интересовање је и за Тару, па је већина хотела већ распродала смештај. Дан боравка у тарским хотелима кошта 5-12.000 динара, у зависности од комфора.

Сам дочек у 'Оморици' је 12.000 уз неограничену храну и пиће, а цена апартмана је у просеку од 25 до 60 евра. Први пут се и у Бајиној Башти смештеној између Дрине и Таре, кроз коју туристи често само пролазе, на градском тргу организује Бајинобаштанска зима која ће трајати од 31. децембра до 2. јануара.

У новогодишњој ноћи свираће трубачи и домаћи бенд, а биће и Деда Мраз и представе за децу. После мале паузе од 5. до 19. јануара креће Божићно сеоце", додаје наша колегиница из Ужица.

Нови Пазар, традиционално, новац намењен организацији дочека даје у хуманитарне сврхе

Као и Суботица, и Град Нови Пазар ће и ове године показати своју хуманост током новогодишњих празника.

"У складу са мерама штедње енергената Нови Пазар за предстојеће празнике неће бити украшен декоративном новогодишњом расветом. Град Нови Пазар ће и ове године, највероватније, уместо за организовање новогодишњег дочека на тргу новац преусмерити онима којима је подршка најпотребнија.

Од 2016. године ова средстава била су намењена деци без родитељског старања. Организованог дочека у хотелима и ресторанима готово да и нема, док ће се омладина забавити у кафићима.

За Нови Пазар је карактеристично и то што има велики број грађана који живе и раде у инострансту и који празнике у периоду од 25. децембра до 7. јануара користе да посете родни крај и родбину, па је то време веридби, свадби, породичних славља и пријатељских дружења што чини да атмосфера буде весела и свечан", каже Лидија Дестановиц, дописница РТС-а.

Пироћанци и њихови гости у нову 2023. годину ући ће највероватније уз звуке песама Неверних беба, које би требало да одрже концерт на тргу испред Дома културе. По традицији, тачно у поноћ требало би очекивати раскошни ватромет који се види из свих делова града.

Ранијих година приликом дочека на отвореном служени су чај и кувано вино, па се многи надају да ће тако бити и овога пута.

субота, 10. мај 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом