Читај ми!

Мали кућни агрегати све траженији, да ли се тај трошак исплати

Продаја агрегата овог лета повећана је за чак 200 одсто, речено је РТС-у у продавницама у којима се могу купити ови уређаји. Има грађана који у редовима чекају за агрегате, а у појединим радњама праве се и листе чекања, пошто се дешава да се сви агрегати распродају чим стигну у продавницу.

Када је ових дана један ланац супермаркета понудио агрегате са попустом, грађани су стали у редове. Само најбржи успели су по повољној цени да дођу до једног од најтраженијих апарата. Упркос уверавањима надлежних да предстојеће зиме не би требало да буде већих проблема са снабдевањем струјом, они којима од струје зависе посао и грејање у потрази су за агрегатима.

Потражња се удвостручила, рекли су нам у фирми која се бави сервисирањем и продајом.

У зависности од произвођача и снаге, агрегати коштају од стотинак до неколико десетина хиљада евра. Огласи нуде и скупље.

За покретање котлова на пелет и на неке друге енергенте потребна је струја, а тим домаћинствима довољни су агрегати од два киловата.

"Највише се траже снаге од киловат, два за обична домаћинства да би имали да подмире светло, телевизор, евентуално за грејање, за пумпу. Имате кинеске агрегате којих има доста на тржишту, цене иду од 15о евра па на горе. Треба обратити праву пажњу на снагу агрегата, јер доста се лепе налепнице и није баш то што пише права снага. Значи, само на то треба обратити пажњу", каже инжењер електротехнике Милош Миленковић.

Од тога да ли се агрегат укључује аутоматски или то ради власник када струја нестане, зависе и тошкови јер понекад је пратећа опрема скупља од самог уређаја.

"Што се тиче малих агрегата, можда и дупло, јер сам АТС ормар који укључује и искључује, пушта мрежну или генераторску струју - кошта. Најједноставније решење је да се стави гребенасти прекидач 1-0-2. Агрегат је увек укључен. Кад нестане струје, домаћин оде, упали агрегат и пребаци на двојку. Кад дође струја, пребаци на 1 и нема бојазни да ће да се сусретну струје", објашњава Миленковић.

Струја коју производе агрегати је скупа зато што они троше знатне количине горива, чија цена је такође драстично повећана.

"Потрошња код ових малих агрегата, да кажемо бензинских, у просеку је око једног литра на сат", рекао је Миленковић.

Као замена пре свега мањим потрошачима могу да послуже и акумулатори. Трошкови су нижи јер акумулатор се напуни струјом, али они могу да обезбеде мање енергије, за на неколико сати.

петак, 22. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње