Читај ми!

Србија преговара са Израелом о набавци противоклопних ракета "спајк"

Званичник израелске фирме "Рафаел" је, на недавно одржаном аеромитингу у Кечкемету у Мађарској, за РТС потврдио да Србија преговара са Израелом о набавци противоклопних ракета "спајк".

Рекете "спајк" су најновије генерације и лансирају се са постоља, оклопног возила или хеликоптера и уништавају све модерне тенкове и оклопна возила.

Имају домет 5,5 километара или чак 10 ако их лансира хеликоптер.

"У Србији наступамо заједно са 'Југоимпортом' и радимо на промоцији ракета 'спајк ЛР-2', која је овде изложена. То је оно што промовишемо у последње време. Уколико посао са 'Југоимпортом' успе, онда ћемо понудити и друга решења. То су ракете 'спајк ЕР' и НЛОС које имају много већи домет", рекао је Ал Захер, регионални директор фирме "Рафаел – Напредни одбрамбени системи".

Противоклопни систем "спајк" тренутно користи 37 војски широм света и до сада је произведено више од 30.000 ракета.

"Фамилија пројектила 'спајк' је јединствена и састоји се од четири врсте ракета. Домета два километра, пет, 10 и 16 и најмоћнија ракета има домет од 32 километра. Све је то напредно и ово је систем пете генерације. Тако да постоји могућност гађања циљева на даљинама од два до 32 километра", објашњава Захер.

Иначе, систем "спајк" у региону користе Оружане снаге Републике Хрватске на оклопним возилима "Патриа", Словеначка војска на истим возилима, док Румунија има две врсте лансера и ракета - са борбених возила пешадије МЛИ-84 и хеликоптера ИАР-330.

Верзија ЛР-2 која је предмет преговора са Србијом, има већу пробојност оклопа и може да пробије активно-реактивни оклоп и после још 1.000 милиметара панцирног челика - што значи да уништава све савремене тенкове.

Има бољи систем нишањења, у раду система се у великој мери користи вештачка интелигенција, а ракета погађа циљ под углом од 70 степени, што знатно повећава пробојност челика или бетона.

У односу на верзију ЛР која се масовно користи, нова верзија ЛР-2 има повећан домет са пет на пет и по километара када се лансира са земље и погађа циљ на даљини од 10 километара ако се лансира са хеликоптера.

Ракете се могу лансирати са постоља, када систем опслужују два војника, затим са оклопних возила, бродова и хеликоптера.

Најнапреднију верзију ЛР-2 тренутно користе Израел, Словачка, Естонија и Аустралија и ракете прави подружница израелске компаније "Рафаел" - фирма "Еуроспајк", чије је седише у Немачкој.

уторак, 05. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње