уторак, 31.08.2021, 05:40 -> 10:40
Извор: РТС
Аутор: Ружица Врањковић
Пола новца за набавку соларних панела даје држава – потребан је само један корак
Коначно се отвара могућност за веће коришћење соларне енергије у Србији. Грађанима ће за постављање панела половину трошка платити држава. А први јавни позив за субвенције Министарство рударства и енергетике објавиће почетком септембра. Пут до соларних панела претворен је у само један корак.
Домаћинства која желе да ставе соларне панеле на свој кров ослобођена су свих досадашњих административних услова, дозвола и локалних трошкова. Процедура потпуно поједностављена.
"Само један једини корак. Тај корак је да се обрате 'ЕПС Снабдевању' да желе да поставе соларне панеле. 'ЕПС Снабдевање' ће изаћи на терен и са њима потписати типски уговор за постављање соларних панела односно за производњу електричне енергије за њихове сопствене потребе", указује министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић.
С тим и грађани добијају нови статус "купац–произвођач" електричне енергије. А то значи, струју коју током лета произведу, а премаши њихове потребе, могу продати или најбоље, депоновати у ЕПС-овом електросистему.
"Сав вишак који у том тренутку не потрошите, а то ће врло често бити, ви предате мрежи. И након извесног времена, рецимо ноћу или у зимском периоду, ви тај вишак повучете натраг из мреже и трошите. Тако да се ради неко акумулирање енергије", објашњава Александар Цар са Института "Михајло Пупин".
Миодраг Вуковић из компаније "Консеко" указује да домаћинство од 60 квадрата отприлике троши 500-600 киловат-часова месечно.
"Што значи да је око пет киловата соларних панела довољно да се подмире потребе потрошње електричне енергије. Инвестиција је са ПДВ-ом око 4.900 евра. Ту има дванаест соларних панела, можемо да кренемо и са три соларна панела, где имамо један киловат и то је довољно да се месечно произведе 100.000 киловат-часова и смањи сопствени рачун за електричну енергију", наводи Вуковић.
Искуства земаља Европске уније показују да се таква инвестиција исплати за око седам година, а радни век соларних панела је 25 година.
"Наше процене су да сигурно у наредне три године минимум негде 700–800.000 домаћинстава може поставити соларне панеле и исплативост тих соларних панела постићи за неколико година", сматра министарка Михајловић.
Са више од 220 сунчаних дана у години спадамо у земље са великим потецијалом коришћења соларне енргије. Сунчево зрачење, за те намене, покрива целу земљу, а најјаче је на југу Србије.
Коментари